Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
włókniak miękki
przewlekły katar
drgawki
układ krwionośny
afta
zapalenia przyzębia
zespół Cushinga
choroba wysokościowa
choroby zawodowe
krwotok z nosa
niedomoga mięśniowa
atopowe zapalenie skóry
choroby serca
krwiomocz
głuchota starcza

 

głuchota starcza

Pojęcie medyczne głuchota starcza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja głuchoty starczej napisana w sposób zrozumiały.

Każdy z nas się kiedyś zestarzeje. To nasze przeznaczenie, którego nie da się uniknąć. W związku z tym faktem, w miarę upływu lat, będziemy narażeni na występowanie wielu chorób charakterystycznych dla określonego wieku. Jedną z nich może okazać się głuchota starcza lub inaczej mówiąc- niedosłuch.

Trudno jest powiedzieć, kiedy dokładnie słuch powinien się nam pogorszyć. To może być indywidualna kwestia każdego z nas. Każdy organizm może starzeć się inaczej. Zasadniczo problem niedosłuchu można zaobserwować już u ludzi, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia. W miarę wzrostu wieku odsetek osób, które cierpią na głuchotę starczą, zwiększa się. Problem jest na tyle poważny, że współczesna medycyna już od dłuższego czasu stara się jakoś ten problem „rozwiązać”.

Starzenie się komórek naszego ciała, a więc także komórek słuchowych, jest nieodwracalne. Zatem można stwierdzić, iż każdy z nas w pewnym wieku będzie miał problemy ze słuchem. Jednak Ci, którzy za młodu narażali się na nadmierne obciążenia słuchu, mogą zaobserwować u siebie symptomy tego schorzenia dużo wcześniej.

Objawy nie wystąpią tutaj od razu- proces utraty słuchu jest stopniowy. W początkowym okresie choroby przestajemy zaledwie słyszeć dźwięki o wysokich częstotliwościach. Później pojawiają się problemy również w zakresie dźwięków średniej częstotliwości. Do tego choremu towarzyszą ciągłe „szumy w uszach” i ogólnie traci on tak zwaną ostrość słyszenia. Problemów takich nie wolno bagatelizować. Jednak często okazuje się, że starsi ludzie wolą się odizolować od społeczeństwa niż przyznać się, że mają problemy ze słuchem. To fakt, że niedosłuchu niestety nie da się wyleczyć. Jednak jeśli rozpoczniemy leczenie i poznamy przyczyny naszej dolegliwości- będziemy mogli jej przeciwdziałać. W najgorszym przypadku pozostanie nam konieczność korzystania z aparatu słuchowego, który w zasadzie jest w stanie przywrócić nam praktycznie całkowity słuch.

By jednak nie narażać się w przyszłości na konieczność noszenia takiego aparatu- zadbajmy o nasz słuch już dzisiaj. Starajmy się ograniczać w naszym najbliższym otoczeniu niepotrzebny hałas- w miarę możliwości eliminujmy jego źródła zarówno w naszych domach, jak też w miejscach, w których przebywamy i pracujemy. Jeśli pracodawca każe nam pracować w hałasie i uciążliwych warunkach- wymagajmy od niego udostępniania nam odpowiednich zabezpieczeń na nasze uszy. Sprawmy, by służyły nam one jak najdłużej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]