Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
karłowatość przysadkowa
odmrożenia
choroba Meniera
agranulocytoza
hematuria
zapalenie sutka
wypadanie włosów
kaszak
krwotok z dróg rodnych
choroby jelita grubego
błędne koło
nerwica dystymiczna
bębnica
choroby hormonalne
ropniak opłucnej

 

furunkuł

Pojęcie medyczne furunkuł i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja furunkułu napisana w sposób zrozumiały.

Furunkuł to inaczej mówiąc czyrak. Jest to nic innego, jak tylko ropne zapalenie mieszka włosowego oraz jego bezpośredniego otoczenia. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się on tylko na skórze owłosionej.

Furunkuły tworzą się przede wszystkim w miejscach, które wyjątkowo narażone są na tarcie. Bardzo często występują także tam, gdzie nasz skóra obficie wydziela pot. Zatem najczęstszymi miejscami pojawiania się czyraków staje się nasz kark oraz plecy. Bardzo często pojawiają się one na grzbiecie dłoni, w okolicach pachwin a także na pośladkach.

Czyraki wywoływane są przez gronkowce oraz paciorkowce. Najbardziej bolą czyraki, które umiejscawiają się w okolicy, w której znajduje się bardzo mała ilość tkanki podskórnej. Dlatego też najczęściej pojawiają się na nosie oraz na małżowinie usznej. Czyrak jest stanem zapalnym, który rozszerza się na tkankę podskórną. Pojawia się wówczas twardy, zaczerwieniony i dość bolesny naciek. Na samej górze tej „krostki” powstaje martwiczy czop. W jego wnętrzu znajduje się z kolei treść ropna. Może ona wydalić się samoistnie. W wielu przypadkach konieczne staje się jednak nacięcie chirurgiczne, które pozwoli na jego usunięcie. Nie zaleca się natomiast podejmowania samodzielnych prób wygniatania czyraka, a już na pewno nie tego, który znajduje się na twarzy powyżej górnej wargi. Takie działanie może niestety prowadzić do poważnych dla naszego zdrowia powikłań.

Furunkuł może osiągać nawet do 3 cm średnicy. Jeśli nie podejmiemy leczenia, to prędzej czy później pęknie on i wydzieli swoją zawartość. Może występować w formie pojedynczej jak i w postaci mnogiej. Czyrak mnogi to inaczej mówiąc karbunkuł. Może on objąć swoim zasięgiem kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych.

Czyraki niestety mogą nawracać. Nawroty zagrażają szczególnie tym, którzy chorują na cukrzycę a także osobom otyłym. Leczenie polega najpierw na sprawdzeniu, czy chory nie ma cukrzycy. Ta właśnie choroba zmniejsza znacznie odporność na zakażenia. Pomaga także rozwijać się czyrakom. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, to leczenie zmian ropnych musi być przeprowadzone jednocześnie z leczeniem tej choroby.

Leczenie może odbywać się za pomocą okładów z roztworu środka odkażającego, takiego jak na przykład rywanol. Można także stosować tabletki altacetu. Poza tym skórę należy odkazić spirytusem salicylowym. Najlepiej w przypadku nawet pojedynczych zmian kontaktować się z lekarzem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]