Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krwotok z dróg rodnych
alergia pokarmowa
zapalenie spojówek
martwica przysadki
choroby zakaźne
listerioza
żółtaczka
palce młotkowate
nadżerka szyjki macicy
choroby jelita cienkiego
ropień wątroby
choroby hormonalne
kamica ksantynowa
choroba afektywna dwubiegunowa
stulejka

 

furuncle

Pojęcie medyczne furuncle i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja furuncli napisana w sposób zrozumiały.

Furuncle to medyczna nazwa zwyczajowych czyraków. Jest to choroba, która dotyczy głównie naszej skóry. Polega ona na zapaleniu woreczka włosowego. W ten sposób zostaje także zaatakowany gruczoł łojowy, który jest umieszczony bezpośrednio pod woreczkiem włosowym. To ropne zapalenie jest wywołane przeważnie przez bakterie gronkowca lub paciorkowca. W klasycznej postaci czyrak występuje w postaci bardzo bolesnego guzka. Najczęściej takie czyraki występują na twarzy, klatce piersiowej, pośladkach czy szyi. Takie guzki bywają bardzo uciążliwe i bolesne. Szczególnie jak powstają w bardzo delikatnych miejscach takich jak nos czy wnętrze ucha.

Takie furuncle mogą występować w dość sporych wielkościach. Niekiedy taki czyrak może mieć nawet trzy centymetry szerokości. W miejscu gdzie on powstaje zbiera się treść ropna, która bardzo często samoistnie wypływa poprzez zerwanie się czopa na wierzchołku takiego czyraka. Niekiedy potrzebna jest interwencja specjalisty chirurgicznego, gdyż bardzo często takie czyraki powstają w niedostępnych miejscach. Bardzo często takie czyraki powstają w miejscach narażonych na otarcia czy podrażnienia. Dlatego nikogo już nie dziwią furuncle w okolicach pachwin. Odzież w takich miejscach podrażnia skórę, co sprawia, że mieszki włosowe powiększają się.

Sporym zagrożeniem dla naszego ciała są karbunkuły, które są niczym innym jak czyrakiem w postaci mnogiej. Takie rozpowszechnienie się czyraków może doprowadzić nawet do zmian rakowych naszej skóry. Bardzo niebezpieczne są także nawroty czyraków. Wiele osób jest narażonych na tą chorobę. Są to przeważnie ludzie, którzy nie utrzymują odpowiedniej higieny osobistej a także ludzie otyli i chorzy na cukrzyce. Nie należy lekceważyć żadnego czyraka, gdyż konsekwencje, jakie takie zachowanie może nieść są zbyt ogromne by móc się narażać na nie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]