Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dni płodne
stłuczenie mózgu
koklusz
układ płciowy
siniec
torbielowatość nerek
choroba Buergera
tężec
rumień zakaźny
zawał mięśnia sercowego
nerwica histeryczna
wrodzona niedoczynność tarczycy
przepuklina pachwinowa
brodawki weneryczne
świąd

 

fobia

Pojęcie medyczne fobia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja fobii napisana w sposób zrozumiały.

Fobia jest to zaburzenie na tle nerwowym, które objawia się uporczywym lękiem przed określonymi zjawiskami, stanami, sytuacjami, przedmiotami, zwierzętami i tak dalej. Osoba cierpiąca na tę chorobę stara się w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami wywołującymi strach lub niechęć, a w przypadku zetknięcia z nim występują objawy takie jak nadmierne pocenie się, omdlenie, zawroty głowy, duszności, suchość w ustach, przyspieszenie rytmu bicia serca. Chorzy zazwyczaj są świadomi faktu, że ich lęk jest irracjonalny, lecz mimo to nie potrafią wyzbyć się uczucia niepokoju. Sprawia to, iż mają oni duże problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Zgodnie ze statystykami, na fobie cierpi około 10% ludzkości.

Przyczyn powstania fobii doszukuje się często w wydarzeniach z przeszłości, czyli kojarzeniu danej sytuacji lub przedmiotu z nieprzyjemnościami lub zagrożeniem, które kiedyś wystąpiło. Wyróżnia się co najmniej kilkadziesiąt rodzajów tej choroby. Do najpopularniejszych należą akrofobia (lęk wysokości), klaustrofobia (lęk przed ciasnymi, zamkniętymi pomieszczeniami), fobia społeczna (chorobliwa nieśmiałość) czy homofobia (lęk przed osobami innej orientacji seksualnej). Występują jednakże odmiany rzadziej spotykane, które bywają dla niektórych zaskakujące, na przykład lęk przed: zawarciem małżeństwa, owadami, bakteriami i zarazkami, brudem, zmarszczkami, kobietami lub mężczyznami, zapachami, pechowymi liczbami (666 lub 13), śniegiem, jajkami, chodzeniem, a nawet lęk przed lękiem.

Leczenie odbywa się pod okiem psychiatry i polega na stopniowym przyzwyczajaniu chorego do czynnika wywołującego nerwowość, na przykład poprzez wzbudzanie miłych skojarzeń czy kontakt z nim w relaksującej, przyjemnej atmosferze.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]