Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wstrząs mózgu
listerioza
wrzód weneryczny
wodonercze
wrzód miękki
niewydolność krążenia
migrena
zapalenia przyzębia
nadżerka
hyperopia
otyłość
oparzenia słoneczne
toksyczne zapalenie jelit
neurastenia
krwiak

 

flora bakteryjna

Pojęcie medyczne flora bakteryjna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja flory bakteryjnej napisana w sposób zrozumiały.

Flora bakteryjna to wszystkie bakterie znajdujące się na danym fragmencie skóry lub błony śluzowej. Na florę bakteryjną składają się zarówno mikroorganizmy chorobotwórcze jak i takie, których obecność przynosi organizmowi korzyści. Pożyteczne bakterie, to mikroorganizmy stymulujące funkcjonowanie układu odpornościowego, usprawniające procesy trawienne, warunkujące produkowanie niektórych witamin i hormonów.

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania fragmentów ciała, na których znajduje się flora bakteryjna jest równowaga między szkodliwymi i pożytecznymi dla organizmu gospodarza mikroorganizmami. Bakterie działające w sposób korzystny dla organizmu niszczą bakterie powodujące choroby, rozkładają substancje, które nie podlegają samoistnemu zniszczeniu, wytwarzają witaminy i hormony. Bakterie korzystne dla organizmu to między innymi Lactobacillus i Bifidobacterium. Natomiast nadmiar patogennych bakterii prowadzi do chorób.

Skład flory bakteryjna zależy od wieku człowieka, jego sposobu odżywiania i przyjmowania antybiotyków. Noworodek rodząc się posiada jałowy przewód pokarmowy i dopiero w trakcie porodu połyka bakterie, które w późniejszym okresie namnażają się i tworzą florę bakteryjną. Dziecko karmione piersią posiada specyficzną florę bakteryjną, w której dominują bifidobakterie i dopiero po zakończeniu karmienia u dziecka flora stopniowo zaczyna przypominać tę, która charakteryzuje dorosłego człowieka, a proces ten kończy się w wieku około lat piętnastu. Przyjmowanie antybiotyków niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną ze względu na to, że niszczą one zarówno chorobotwórcze bakterie jak i drobnoustroje pożyteczne dla funkcjonowania organizmu. Dlatego w celu uniknięcia wyjałowienia ważne jest stosowanie probiotyków równocześnie z terapią antybiotykową.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]