Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie krtani
torbiel jajnika
zapalenie osierdzia
choroby zakaźne
szumy uszne
bezsenność
choroba Heinego i Medina
zapalenie jelit
przewlekły nieżyt nosa
choroby skóry
choroba von Willebranda
młodzieńcza kifoza
łuszczyca
oparzenia
zespół Conna

 

eunuchoidyzm

Pojęcie medyczne eunuchoidyzm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja eunuchoidyzmu napisana w sposób zrozumiały.

Eunuchoidyzm jest mało znanym zespołem chorobowym, rzadko występującym w kręgu europejskim. Nazwa choroby ma etymologię grecką, uważa się, że mężczyzna określany mianem „eunuch” był osobnikiem dość powszechnym w czasach starożytnej Grecji. Choroba ta związana jest ze złą pracą układu hormonalnego podczas okresu wzrastania, która prowadzi do niedorozwoju zewnętrznych narządów płciowych. Choroba dotyczy tylko mężczyzn.

Przyczynami takiego stanu rzeczy są przede wszystkim zaburzenia w produkcji prawidłowej ilości hormonów męskich, często związanej z niską produkcją testosteronu. Eunuchoidyzm
Może powstać w wyniku uszkodzenia jąder jakie może mieć miejsce podczas przebycia różnego rodzaju chorób przez młodego chłopca. Niedobór gonadotropin, jednego z hormonów przysadki może powodować także ten zespól chorobowy. Eunuchoidyzm nabyty jest także związany z procesem kastracji, czyli pozbyciem się jąder w wyniku różnych czynników.

Objawami choroby są wszelkie patologie związane z rozwojem męskich cech płciowych, cechy drugorzędowe i trzeciorzędowe są źle rozwinięte. Mężczyźni, którzy posiadają ten zespól chorobowi są wysocy, mają bardzo długie dłonie. Tłuszcz odkłada się u nich w nietypowych jak na mężczyzn miejscach takich jak pośladki czy wzgórek łonowy. Są to typowo miejsca odkładania tłuszczu kobiece. Obserwowany u mężczyzn jest także znaczny wzrost sutków. Mężczyźni posiadają wysoką barwę głosu oraz brak owłosienia na ciele. Wszystko to jest spowodowane brakiem testosteronu. Są to mężczyźni bezpłodni.

Leczenie ma charakter wybitnie farmakologiczny, ponieważ polega na podawaniu przez całe życie chorego, testosteronu, którego zadaniem jest wykształcenie się męskich cech płciowych. Jest to metoda, która nigdy w pełni nie da satysfakcji osobie chorej, głównie w zakresie prawidłowego funkcjonowania narządów płciowych. Testosteron potrzeby jest w organizmie mężczyzny także do jego prawidłowego funkcjonowania w zakresie podstawowej fizjonomii.

Najbardziej poważnym powikłaniem tego stanu klinicznego jest przede wszystkim bezpłodność. Eunuchoidyzm powoduje u większości mężczyzn depresje, nie są oni w stanie stworzyć życia seksualnego, co skutkuje powikłaniami często o charakterze chorób psychicznych. Mężczyźni, którzy mają eunuchoidyzm o charakterze wrodzonym nie mają popędu płciowego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]