Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zespół Downa
czyraki skórne
choroba zawodowa
nerwica pourazowa
choroby laryngologiczne
artroza
czerniak
zapalenie twardówki
zapalenie tarczycy
jadłowstręt psychiczny
wstrząs urazowy
choroba Vaqueza
choroba lokomocyjna
niepłodność
sinica

 

endometrioza

Pojęcie medyczne endometrioza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja endometriozy napisana w sposób zrozumiały.

Jedną z najbardziej enigmatycznych chorób naszych czasów jest endometrioza. Nazwa choroby posiada etymologię łacińską, słowo „ endometrium” oznacza wewnętrzną śluzówkę, która wyściela macicę. Tym samym jest to choroba, która dotyczy tylko kobiet, będących w wieku rozrodczym. Ma ona podłoże o charakterze immunologiczno- hormonalnym. Macica co miesiąc ulega naturalnemu procesowi złuszczania się, w wyniku nie dojścia do zapłodnienia. Wszystkie te procesy są związane z comiesięcznym krwawieniem. Przy endometriozie proces ten jest znacznie zachwiany, ponieważ ta sama tkanka, która wyściela macicę, łuszczy się, ale narasta w różnych miejscach, poza macicą. Tym samym tworzą się związane z tą chorobą narośla, a nawet guzy.

Przyczyna tej choroby nie jest znana, jednak w świecie medycznym istnieje kilka mniej lub bardziej prawdopodobnych teorii. Najbardziej popularnym stwierdzeniem, jest to, że podczas miesiączki cześć komórek śluzówki macicy poprzez jajowody transportowana jest do innych części naszego organizmu, zwłaszcza jamy brzusznej. Wiele medyków twierdzi, że wyżej opisany proces jest względnie naturalny, a to czy te komórki osiądą na śluzówce jamy brzusznej uwarunkowane jest odpornością i zmianami hormonalnymi w ciele kobiety.

Objawy endometriozy są bardzo nieprzyjemne, przede wszystkim mają charakter bardzo bolesnych miesiączek, które charakteryzują się silniejszymi niż dotychczas bólami, często są to silne skurcze macicy podczas miesiączki. Także obfite krwawienie podczas miesiączki jest tutaj niepokojącym objawem. Jak w przypadku większości chorób , chorej towarzyszy ogólne zmęczenie, czasem anemia. Często endometriozę mają kobiety posiadające alergie, astmę, czyli choroby o podłożu immunologicznym. Choroba swój punkt kulminacyjny w zakresie samego przebiegu często ma w okresie miesiączki, stąd trudno ją czasami zdiagnozować, ponieważ jej objawy są mylone z naturalnymi objawami bolesnego miesiączkowania.

Niestety powikłania leczenia tej choroby często, aczkolwiek nie zawsze są związane z bezpłodnością, dlatego wielu lekarzy jako sposób na leczenie choroby zaleca pacjentkom zajście w ciążę które powoduje, że ogniska endometriozy zamierają. Poza bezpłodnością, czasami powikłaniem endometriozy są także choroby nowotworowe, jednak jest to najbardziej ekstremalny przypadek. Ta choroba może mieć postać łagodną i nie należy jej traktować jako wyroku.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]