Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
chirurgia plastyczna
migotanie przedsionków
drgawki
choroby hormonalne
choroba lokomocyjna
flora bakteryjna
uzależnienia
testotoksykoza
hipertyreoza
arytmia
pokrzywka
alergia
różyca
hypermetropia
atopowe zapalenie skóry

 

egocentryzm

Pojęcie medyczne egocentryzm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja egocentryzmu napisana w sposób zrozumiały.

Jest to choroba o podłożu psychicznym, która polega na stawianiu siebie w centrum uwagi i robienie wszystkiego dla własnych korzyści. W przypadku dzieci jest to zachowanie normalne jeżeli nie przekracza granic agresji.

Ponieważ egocentryzm i nadpobudliwość bardzo często idą razem w parze. Jeżeli z wiekiem zachowanie nie ulegnie zmianie jest to objaw niedojrzałości czyli niedostosowanie do życia w społeczeństwie. Egocentryzm występuje także w niektórych stanach psychotycznych. Taka osoba widzi świat z własnego punktu widzenia i twierdzi, że tylko ona ma rację i nie liczy się z opinią innych ludzi. Widzi świat tak jak chce a nie takim jaki jest on w rzeczywistości, sam określa swoje relacje z otoczeniem a zwłaszcza z innymi ludźmi. Takiej osobie wydaje się, że najlepiej dla wszystkich byłoby gdyby świat funkcjonował według jej światopoglądu. Bardzo często obraża się na innych i zaciekle broni własnej opinii nie mając żadnych argumentów, które mogą bronić jej zdania.

Człowiek egocentryczny jest roszczeniowo nastawiony do świata, nie zwraca uwagi na to, że sprawia swoim zachowaniem przykrość innym ludziom w tym także najbliższym. Takiej osobie wydaje się, że ona i jej własne potrzeby są najważniejsze i robi wszystko żeby je zrealizować. Takiemu człowiekowi bardzo trudno odnaleźć się w grupie, jednak w gruncie rzeczy czuje się samotny. Jeżeli tylko zdecyduje się na leczenie jak najszybciej powinien udać się do psychologa, który dobierze terapię indywidualnie do potrzeb pacjenta. Bardzo często wystarczy psychoterapia, która pozwoli na to żeby pacjent zrozumiał dlaczego tak się zachowuje oraz jak można zmienić jego nastawienie.

W niektórych przypadkach zalecane jest także leczenie farmakologiczne, które jednak może uzależnić pacjenta od leków a wtedy na własną rękę rezygnuje z terapii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]