Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
czyrak ucha
nadciśnienie tętnicze
kretynizm
dreszcze
wady serca
agranulocytoza
błonica
ostra białaczka szpikowa
wzdęcia
tężyczka
toksoplazmoza
alergie
koklusz
mięśniak macicy
otospongioza

 

dysplazja stawów biodrowych

Pojęcie medyczne dysplazja stawów biodrowych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dysplazji stawów biodrowych napisana w sposób zrozumiały.

Jeśli kogoś zastanawia to, jaką chorobą jest dysplazja stawów biodrowych, to jest to wrodzona wada stawów biodrowych, której przyczyna nie jest do końca znana. Schorzenie to polega na niedorozwoju panewki stawowej. Warto dodać, że podczas wad wrodzonych jest ona jedną z najczęściej spotykanych u europejczyków, a częściej występuje u noworodków żeńskich.

Poprzez niestabilność tych stawów właśnie, objawia się dysplazja stawów biodrowych. Kiedy dysplazja jest jednostronna, stwierdzić można względne skrócenie kończyny. Innymi objawami tej choroby są zmniejszona ruchomość kończyny, ograniczenie odwodzenia w stawie, zwiększona rotacja wewnętrzna kończyny w stawie uszkodzonym, asymetria fałdów tłuszczowych u noworodka (pachwinowych, udowych, pośladkowych).

Rozpoznanie choroby odbywanie się po odbyciu badania ultrasonografem. Leczenie powinno być rozpoczęte tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Najlepiej jeszcze w pierwszych dniach życia dziecka. Na początku chodzi o utrzymywanie kończyn dolnych w pozycji płodowej. W przypadku braku repozycji dalsze leczenie jest niewskazane, gdyż może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu. Wówczas należy zastosować leczenie operacyjne. Jeżeli dysplazja stawów biodrowych nie będzie leczona, dojdzie do zmian wtórnych, czyli opóźnienia rozwoju jądra kostnienia, a kierunek wzrostu głowy kości udowej ulegnie zmianie, co skutkowało będzie powstaniem biodra koślawego. Następnie, po upływie dłuższego czasu dojdzie do zmian zwyrodnieniowych. Schorzenie to występuje także u zwierząt, które w przypadku jego wystąpienia, będą wymagały wizyty u weterynarza. Na szczęście, nie jest ona zbyt często spotykana, więc nikt nie musi się specjalnie jej obawiać. Z drugiej strony – osoba przezorna jest zawsze ubezpieczona.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]