Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby genetyczne
zaćma
nieżyt żołądka
świerzb
rak płuc
hypermetropia
ostuda
OZZP
choroby reumatyczne
kolka nerkowa
przewlekła niewydolność wieńcowa
bulimia
melanodermia
rzęsistkowica
chłoniak

 

dyfteria

Pojęcie medyczne dyfteria i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dyfterii napisana w sposób zrozumiały.

Dyfteria to inaczej mówiąc błonica. To nic innego jak ostre zakażenie dróg oddechowych. Dyfteria wywoływana jest przez bakterie maczugowca błonicy. Okres jej wylęgania to mniej więcej od dwóch do pięciu dni.

Jak dochodzi do zakażenia? Zakażenie odbywa się drogą kropelkową. Najczęściej dochodzi do niego jesienią oraz zimą. Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to są nim przede wszystkim osoby chore oraz nosiciele tego zarazka. Obecnie w naszym kraju choroba ta występuje bardzo rzadko. Dzieje się tak w związku szczepieniami profilaktycznymi.

Dyfteria charakteryzuje się tym, iż w związku z nią tworzą się błony dyfteryczne. Takie błony składają się z martwiczo zmienionej tkanki, a także z samych bakterii oraz leukocytów i włóknika. Bakterie wywołujące tę chorobę wydzielają egzotoksyny o wysokiej zjadliwości. Prowadzą one niestety do uszkodzeń naszych narządów. Jeśli toksyny te działają miejscowo- wywołują obrzęk oraz wpływają na powiększanie się węzłów chłonnych. Toksyny przedostają się do krwi i uszkadzają komórki. W zależności od tego, co wybiorą sobie za cel, uszkodzić mogą zarówno mięsień sercowy jak i nerwy obwodowe. Mogą także zaatakować nasze naczynia krwionośne, a także nerki czy wątrobę. Dlatego też obraz kliniczny tego schorzenia jest znacznie zróżnicowany.

Bardzo często błonica dotyczy gardła oraz migdałków. Wówczas pojawiają się charakterystyczne naloty o zabarwieniu od żółtego do szarego. Jeśli chodzi o sam przebieg choroby, to towarzyszy jej przede wszystkim gorączka. Poza tym pojawia się osłabienie oraz ból gardła. W kolejnych etapach choroby pojawiają się objawy takie jak apatia czy chrapliwy oddech. Dochodzi także do spadku ciśnienia krwi.

Nieleczona dyfteria rozprzestrzenia się po organizmie. Błonica krtani może stać się kolejnym etapem błonicy gardła. Wskazywać będzie na to chrypka, szczekający kaszel a także duszności oraz sinica. Komplikacje mogą prowadzić do niedrożności krtani, różnorodnych krwawień. Czasami może dojść na jej skutej nawet do uduszenia.

Nie wszystkie błonice są tak samo groźne. Na przykład błonica nosa może mieć charakter przewlekły, a tym samym stanowić źródło dalszych zakażeń, ale jest z kolei łagodną postacią tej choroby. Inny rodzaj, błonica skóry, może rozwijać się w ranach, a także w spojówkach czy w pochwie. Prawidłowe rozpoznanie tego rodzaju schorzeń opiera się głównie na wykryciu pałeczek Gram- dodatnich maczugowca. Wówczas można podjąć leczenie.

Leczenie dyfterii to przede wszystkim izolacja chorego. Dokonuje się jej w szpitalu, na oddziale, który jest w stanie zapewnić bieżące monitorowanie czynności serca oraz oddechu. Jest to konieczne, bowiem w sytuacji zagrażającej życiu trzeba będzie przeprowadzić intubację. Na pewno lekarz zaleci podawanie antytoksyny błoniczej. Stosowana będzie także terapia antybiotykowa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]