Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nerwica pourazowa
wytrzeszcz oka
drgawki
gonartroza
oczopląs
chłoniak
rak żołądka
kolka nerkowa
pollinosis
wzdęcia
matołectwo
nerwica serca
półpasiec
krętkowica kleszczowa
rak sromu i pochwy

 

dychawica oskrzelowa

Pojęcie medyczne dychawica oskrzelowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dychawicy oskrzelowej napisana w sposób zrozumiały.

Dychawica oskrzelowa jest to choroba psychosomatyczna powstająca w wyniku nadreaktywności oskrzeli, które wytwarzają mediatory. W wyniku działania mediatorów ograniczony zostaje przepływ powietrza w płucach i oskrzelach. Dychawica oskrzelowa to choroba przewlekła charakteryzująca się napadami kaszlu i duszności. Ataki pojawiają się najczęściej nocą i w godzinach porannych. Wyróżnia się astmę kontrolowaną, częściowo kontrolowaną i niekontrolowaną. Zaliczenie astmy do któregoś z powyższych typów zależy od częstotliwości i nasilenia ataków.

Do objawów dychawicy oskrzelowej należą przede wszystkim pojawiające się w wyniku skurczu oskrzeli napady duszności, ucisk w klace piersiowej, kaszel i świszczący oddech. Objawy pojawiają się w wyniku zetknięcia z czynnikami środowiska zewnętrznego, na przykład po ekspozycji na alergen, ale także podczas wysiłku fizycznego lub w wyniku infekcji. W kontakcie z alergenem wytwarzają się przeciwciała IgE i różne komórki układu odpornościowego.

Dychawica oskrzelowa leczona jest w zależności od stopnia jej ciężkości. Zalecane jest przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem, a ponieważ to na ogół niemożliwe, to zmniejszanie jego ilości poprzez mechaniczne i chemiczne metody (sprawdza się takie postępowanie zwłaszcza w przypadku alergenu, jakim jest kurz). Stosowane jest także desensytyzacja (odczulanie) i immunoterapia. Chorzy przyjmują także leki rozkurczające oskrzela (β-mimetyczne, pochodne ksantyny, cholinolityczne) i leki przeciwzapalne (kortykosterydy, stabilizatory komórek tucznych i leki przeciwleukotrienowe). Leki podawane są metodą wziewną, a leki w postaci tabletek lub iniekcji podawane są w cięższych przypadkach. Można także stosować metody oddechowe, psychoterapię i fizykoterapię.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]