Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
skazy krwotoczne
dysplazja stawów biodrowych
choroby oczu
zaćma
wstrząs mózgu
choroba Haglunda Severa
otoskleroza
toksyczne zapalenie jelit
cysta
alergia pokarmowa
zapalenie krtani
choroby jelita grubego
zapalenie jądra
gruczolistość
wole proste

 

dychawica oskrzelowa

Pojęcie medyczne dychawica oskrzelowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dychawicy oskrzelowej napisana w sposób zrozumiały.

Dychawica oskrzelowa jest to choroba psychosomatyczna powstająca w wyniku nadreaktywności oskrzeli, które wytwarzają mediatory. W wyniku działania mediatorów ograniczony zostaje przepływ powietrza w płucach i oskrzelach. Dychawica oskrzelowa to choroba przewlekła charakteryzująca się napadami kaszlu i duszności. Ataki pojawiają się najczęściej nocą i w godzinach porannych. Wyróżnia się astmę kontrolowaną, częściowo kontrolowaną i niekontrolowaną. Zaliczenie astmy do któregoś z powyższych typów zależy od częstotliwości i nasilenia ataków.

Do objawów dychawicy oskrzelowej należą przede wszystkim pojawiające się w wyniku skurczu oskrzeli napady duszności, ucisk w klace piersiowej, kaszel i świszczący oddech. Objawy pojawiają się w wyniku zetknięcia z czynnikami środowiska zewnętrznego, na przykład po ekspozycji na alergen, ale także podczas wysiłku fizycznego lub w wyniku infekcji. W kontakcie z alergenem wytwarzają się przeciwciała IgE i różne komórki układu odpornościowego.

Dychawica oskrzelowa leczona jest w zależności od stopnia jej ciężkości. Zalecane jest przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem, a ponieważ to na ogół niemożliwe, to zmniejszanie jego ilości poprzez mechaniczne i chemiczne metody (sprawdza się takie postępowanie zwłaszcza w przypadku alergenu, jakim jest kurz). Stosowane jest także desensytyzacja (odczulanie) i immunoterapia. Chorzy przyjmują także leki rozkurczające oskrzela (β-mimetyczne, pochodne ksantyny, cholinolityczne) i leki przeciwzapalne (kortykosterydy, stabilizatory komórek tucznych i leki przeciwleukotrienowe). Leki podawane są metodą wziewną, a leki w postaci tabletek lub iniekcji podawane są w cięższych przypadkach. Można także stosować metody oddechowe, psychoterapię i fizykoterapię.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]