Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
marskość wątroby
celiakia
ostrogi piętowe
uremia
stłuczenie mózgu
choroba Banga
wrzód weneryczny
zapalenie krtani
toksyczne zapalenie jelit
zapalenie jądra
zanik kostny
zapalenia przyzębia
zapalenie płuc
nowotwór
sinica

 

drżączka poraźna

Pojęcie medyczne drżączka poraźna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja drżączki poraźnej napisana w sposób zrozumiały.

Drżączka poraźna jest to dawne określenie choroby Parkinsona. Jest to zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego, samoistna i postępująca. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy drżączki poraźnej.

Choroba Parkinsona głównie dotyczy osób między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia, jednak w sporadycznych przypadkach pojawia się także u osób młodszych.

Objawy choroby Parkinsona pojawiają się stopniowo i z biegiem czasu jest ich więcej i mają większe nasilenie. Na samym początku choroby, zauważa się spowolnienie ruchowe, trudności w pisaniu, niezgrabne ruchy. Spowolnieniu ulegają także procesy psychiczne. Na początku chorzy łączą te objawy z chorobą reumatyczną lub po prostu ze swoim wiekiem. Jednak po pewnym czasie zaczynają się pojawiać problemy w utrzymaniem równowagi oraz trudności na przykład przy wstawaniu z łóżka. W tym momencie zazwyczaj osoby chore udają się do lekarza. Do objawów, które pojawiają się przed chorobą zalicza się zaparcia, zapalenie łojotokowe skóry, zaburzenia węchowe, sztywność osobowości.

Gdy choroba zaczyna się rozwijać podstawowymi objawami są bradykinezja- trudności z wykonywaniem ruchów, a także drżenie spoczynkowe i sztywność mięśniowa. Do innych objawów zalicza się między innymi ślinotok, łojotok, napadowe pocenie się, trudności w połykaniu, niestabilność postawy, niewyraźna mowa.

Choroba przebiega powoli i ciągnie się przez wiele lat. Pomimo leczenia i tak postęp choroby doprowadza do inwalidztwa, dlatego dużą rolę odgrywa rehabilitacja. Choroba bezpośrednio nie powoduje śmierci jednak mogą to uczynić powikłania takie jak zapalenie płuc.

Aby leczyć chorobę Parkinsona można stosować wiele leków. Na przykład muzykoterapię, zażywanie różnych leków.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]