Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
neurastenia
natręctwa
kamica cystowa
rak endometrium
rak prącia
hyperopia
krwotok z nosa
zapalenie krtani
stłuszczenie wątroby
pollinosis
częstoskurcz napadowy
rak żołądka
zapalenie żołądka
choroba Banga
choroba tarczycy

 

drgawki

Pojęcie medyczne drgawki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja drgawek napisana w sposób zrozumiały.

Drgawki są występującymi u człowieka nieprawidłowymi zjawiskami ruchowymi. Mogą być uwarunkowane wieloma przyczynami. U dzieci drgawki wywołać może gorączka. U dorosłych natomiast drgawki pojawiają się wtedy, gdy zakażeniu ulegnie ośrodkowy układ nerwowy, w wyniku urazu głowy, zburzeń natury metabolicznej, udaru mózgu. Drgawki mogą pojawić się także w następstwie krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, w trakcie napadu padaczkowego czy w wyniku odstawienia alkoholu. Ogólnie rzecz biorąc drgawki pojawiają się, ponieważ u danej osoby obniżył się z jakiegoś powodu próg pobudliwości drgawkowej oraz nastąpiły zmiany struktury w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Czynność bioelektryczna mózgu zostaje zaburzona a nadmierna aktywność komórek nie jest hamowana. Taka sytuacja prowadzi do drgawek.

Napad drgawkowy objawia się początkowo napięciem całego ciała a dopiero potem ruchami kończyn i głowy, a czasem i tułowia. Mówi się w związku z tym, że napad przebiega w fazie tonicznej i klonicznej. Zdarza się, że napadowi drgawkowemu towarzyszy oddanie moczu, przygryzienie języka oraz wystąpienie piany na ustach. Po napadzie drgawkowym przez jakiś czas utrzymuje się stan ograniczonej świadomości.

Leczenie drgawek jest uzależnione od tego, w wyniku jakiego czynnika się pojawiły. W przypadku drgawek występujących w przebiegu padaczki zapobiega się ich występowaniu w pierwszej kolejności poprzez podania leków przeciwdrgawkowych, w przypadku wystąpienia napadu. Żeby jednak nie dopuścić do drgawek, chory musi na stałe przyjmować przepisane przez lekarza leki. W przypadku, gdy napad drgawkowy wystąpił w wyniku gorączki (tak jak ma to często miejsce u dzieci), należy dążyć do obniżenia temperatury ciała poprzez podanie leków przeciwgorączkowych i chłodne okłady.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]