Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak jajnika
hipereozynofilia
kamica żółciowa
stulejka
zapalenie wątroby
kamica fosforanowa
sinica
przerost migdałów
zgaga
rak wątroby
choroby zębów
blizna
zapalenie macicy
ksztusiec
zanik kostny

 

dreszcze

Pojęcie medyczne dreszcze i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dreszczy napisana w sposób zrozumiały.

Człowiek bardzo często doświadcza w swoim życiu dreszczy, jednak nie za każdym razem jest to sytuacja całkowicie niegroźna. Jeśli chodzi o stan chorobowy to dreszcze są to tak zwane drobnofaliste drżenia całego ciała lub też tylko jego niektórych partii. Dreszcze są wywoływane przez nieskoorodynowane skurcze mięśni naszego ciała, które pojawiają się zwykle podczas znacznego i szybkiego wzrostu ogólnej temperatury ciała. Zazwyczaj pojawiają się one jeśli temperatura wzrośnie do około trzydziestu dziewięciu stopni.

Dreszcze występują zarówno u każdego człowieka, jak i również u zwierząt stałocieplnych. Przyczyny pojawianie się dreszczy są bardzo proste. Najczęściej występują one w trakcie ostrych chorób zakaźnych, do których zaliczyć możemy malarię, dur plamisty lub powrotny. Dreszcze są również charakterystyczne dla ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek i zapalenia płuc. Razem z ich pojawianiem się możemy odczuwać zimno.

Jeśli chodzi o dreszcze spowodowane wychłodzeniem organizmu, na przykład poprzez przebywanie w zimnej wodzie lub też podczas przebywania na mrozie, to są one bardzo korzystnym objawem. Są niczym innym jak wyrazem mechanizmów obronnych, których głównym celem jest dostarczenie organizmowi dodatkowych ilości ciepła. Ma to związek z nadmiernym wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny.

Jeśli chodzi o dreszcze powstałe podczas gorączki, to są one bardzo niepożądane i niestety są również zjawiskiem patologicznym, które powstaje w wyniku przenikania do krwi ludzkiej substancji gorączkotwórczych. Do takich właśnie substancji należy przede wszystkim zaliczyć toksyny bakteryjne, same bakterie, wirusy, a nawet w niektórych przypadkach drobniutkie fragmenty tkankowe. Czasami takie właśnie fragmenty powstają podczas rozpadu guza nowotworowego lub też z rozpadu pasożytów. Leczenie dreszczy polega na wyeliminowaniu ich przyczyny. Jeśli przyczyną jest gorączka, to należy bardzo szybko dołożyć wszelkich starań by ją obniżyć, na przykład poprzez podanie odpowiednich środków farmakologicznych. Jeśli natomiast są wynikiem wyziębienia organizmu, to najważniejsze jest ogrzanie naszego ciała. Same dreszcze nie niosą ze sobą groźnych powikłań, jednak bardzo często są one przy gorączce pierwszym sygnałem, że może nastąpić zapaść lub też utrata przytomności. Dreszcze dotykają ludzi bez względu na wiek i płeć.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]