Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ nerwowy
CMV
kamica moczowa
nadmierne łzawienie
stwardnienie rozsiane
hyperopia
różyczka
białaczka
oko krótkowzroczne
jęczmień
zapalenie sutka
katar żołądka
dyfteria
koklusz
nerwica neurasteniczna

 

dna moczanowa

Pojęcie medyczne dna moczanowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dny moczanowej napisana w sposób zrozumiały.

Dna moczanowa to choroba, którą potocznie określa się mianem podagry. W obecnym czasie funkcjonuje także nazwa skaza moczanowa. Najprościej mówiąc jest to zapalenie poszczególnych stawów, które nieleczone może prowadzić nawet do artretyzmu. Choroba może swoim zasięgiem objąć cały organizm. Jej główną przyczyną jest odkładanie się kryształów moczanów, które to powstają z kwasu moczowego. Powinny być one wydalane wraz z moczem- w tym przypadku prawidłowość ta została zaburzona. Takie nagromadzenie kwasu moczanowego zaburza normalne funkcjonowanie stawów oraz poszczególnych narządów.

Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej: pierwotną oraz wtórną. Dna pierwotna to schorzenie dotyczące obciążeń genetycznych- w tym przypadku organizm ma naturalne „predyspozycje” do pojawienia się tej choroby. Drugi rodzaj- dna wtórna- jest przeważnie wynikiem przechodzenia innych poważnych chorób, takich jak białaczka, w wyniku których doszło do zwiększenia wytwarzania kwasu moczowego.

Objawem dny moczanowej jest wysoka zawartość kwasu moczowego we krwi. Na początku widoczne objawy są niewielkie: stan zapalny pojedynczego stawu, np. palucha. Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie oraz ból. Objawy jednak ustępują w szybkim tempie. Jednak co pewien czas pojawiają się nawroty- w miarę upływu czasu są one coraz częstsze. Pojawia się dodatkowo temperatura oraz wzrost liczby białych ciałek. Pomiędzy nawrotami osoba dotknięta dną moczanową może nawet nie odczuwać żadnego bólu. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się widoczne zmiany w postaci zniekształconych stawów.

Schorzenie to powinno się leczyć. Na jego skutek może dojść bowiem do wielostanowego zapalenia dnawego, któremu towarzyszą powikłania działania innych narządów. Gorzej pracują nerki, pojawia się niewydolność krążenia i inne związane z nerkami choroby.

Dnę moczanową należy leczyć- można wówczas z powodzeniem zatrzymać dalszy rozwój choroby. Należy jednak postępować tylko i wyłącznie wedle wskazówek lekarza. Odpowiednio dobrana kuracja farmakologiczna oraz dodatkowe niekonwencjonalne terapie pozwolą zapanować nad tą chorobą. Do tego lekarze zalecają stosowanie specjalnej diety, w której powinno się unikać produktów, które charakteryzują się dużą zawartości puryny oraz oczywiście alkoholu. Zaleca się z kolei wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie, oraz jak najwięcej się ruszać.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]