Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krwioplucie
choroby skóry
niedokrwistość
wzdęcia
nadmierne łzawienie
zapalenie płuc
czerwienica
choroba lokomocyjna
kamica ksantynowa
zanik kostny
prosaki
urynoterapia
choroby mięśni
żółtaczka
krwiak

 

dławica sercowa

Pojęcie medyczne dławica sercowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dławicy sercowej napisana w sposób zrozumiały.

Dławica sercowa to choroba, która określana bywa wieloma nazwami. Do najczęściej stosowanych należą przede wszystkim: dusznica bolesna, dławica piersiowa, choroba wieńcowa lub też choroba niedokrwienna serca. Jest to choroba, a dokładnie mówiąc zespół objawów, które są bezpośrednim następstwem stanu, w którym dochodzi do niewystarczającego zaopatrzenia ludzkiego serca w tlen oraz odżywcze substancje potrzebne do prawidłowej jego pracy. Najczęstszą przyczyną jej powstawania są choroby serca oraz całego układu sercowo- naczyniowego.

Dławica sercowa to niebezpieczny stan dla naszego organizmu. Jej objawem jest przede wszystkim ból o charakterze napadowym, który pojawia się w okolicach serca. Spowodowany jest on przede wszystkim wysiłkiem fizycznym, chociaż równie często występuje na skutek działania zimna a nawet pod wpływem zdenerwowania. Ból ma charakter piekący oraz ściskający. Chory ma wrażenie, że ból go ugniata oraz dławi. Poza tym chory robi się niespokojny, nachodzą go duszności i dosłownie brak mu tchu. By wyeliminować objawy już gdy nas dopadną- najlepiej jest odpocząć i zrelaksować się.

Dławicę można leczyć. W takim przypadku pierwszym krokiem jest zmiana stylu życia. Zaleca się przede wszystkim zażywanie jak największej ilości ruchu. Do tego stosować należy dietę oraz bezwzględnie zerwać z nałogami takimi jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Stosuje się także leczenie farmakologiczne. Podawane są specyfiki, które wspomagają lepszą pracę serca. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Wówczas stosuje się angioplastykę czy by-passy. Zasadniczo jednak leczenie zachowawcze- o ile schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane- powinno przynieść zakładane skutki. Zatem jeśli pojawiają się u nas powyższe objawy, to lepiej skonsultujmy się z lekarzem i zadbajmy o nasze serce już teraz.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]