Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
febra
ostra białaczka szpikowa
chrypka
anafilaksja
oko nadwzroczne
żółtaczka
niewydolność krążenia
natręctwa
rak płuc
choroba glutenowa
bielactwo
klatka piersiowa
wrzód miękki
wstrząs mózgu
sinica

 

depresja

Pojęcie medyczne depresja i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja depresji napisana w sposób zrozumiały.

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Jest to bardzo skomplikowane zaburzenie, które bardzo często bywa tragiczne w skutkach. Ta emocjonalna choroba zbira śmiertelne żniwo, ponieważ osoby które na nią chorują często popełniają samobójstwa.

Zaburzenie to niesie ze sobą bardzo bolesne i dotkliwe doświadczenia.
Zagłębiając się w problem, jakim jest depresja można wysnuć wniosek, że być może wszyscy rodzimy się z mniejszą lub większą skłonnością do depresji. Nawet bardzo pogodnym i szczęśliwym osobom zdarzają się dni, w których wszystko dookoła traci sens.
Depresja jest najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej występującym zaburzeniem psychologicznym; jest uniwersalnym, ponadczasowym i niezależnym od wieku cierpieniem przypisywanym człowiekowi. Zarówno osoba bezpośrednio dotknięta tą chorobą jak i rodziny chorych ciężko to wszystko przeżywają.

Istnieją dwa rodzaje zaburzeń depresyjnych: depresja jednobiegunowa, w której jednostka cierpi jedynie na depresję nie zdradzając objawów manii oraz depresja dwubiegunowa, gdzie mamy do czynienia zarówno z okresami depresji, jak i manii.
Ze wszystkich konsekwencji poczucia słabości i braku nadziei u człowieka samobójstwo jest, oczywiście, najpoważniejszą. Jest to ogromnie smutne i ciężkie do przeżycia, kiedy bliski nam człowiek odchodzi z powodu tej choroby. Przecież mógł z tego wyjść. Depresja może przebiegać łagodnie lub bardzo głęboko. Przechodzić z jednej postaci w drugą.

Możemy wyróżnić następujące objawy depresji:
- utrata energii, apatia
- pesymizm dotyczący przyszłości
- utrata wszelkich zainteresowań
- brak zdolności do odczuwania przyjemności
- zaburzenia snu
- zmniejszenie apetytu
- niska samoocena
- myśli samobójcze
- obniżenie koncentracji
- obniżenie nastroju

Jeśli chodzi o leczenie depresji to bardzo ważne jest, aby pamiętać, że depresja jest uleczalna.
Leczenie depresji jest to leczenie głównie farmakologiczne. Wiele pacjentów odczuwa ogromny lęk związany z zażywaniem leków psychotropowych. Obawy te są zdecydowanie nieuzasadnione.

Ważna w leczeniu depresji jest psychoterapia, która stanowi uzupełnienie dla leczenia farmakologicznego. Leczeniem uzupełniającym może być również leczenie snem. Dawniej, kiedy jeszcze nie znane były obecne metody leczenia chorych próbowano leczyć elektrowstrząsami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]