Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
chemioterapia
zaburzenia krzepnięcia krwi
alergia
molle
athaeroma
układ krążenia
zaburzenia psychosomatyczne
rak trzustki
hipogonadyzm męski
zapalenie tchawicy
zapalenia dróg oddechowych
zaburzenia czynnościowe nerek
cholera
leukopenia
histeria

 

dalekowzroczność

Pojęcie medyczne dalekowzroczność i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja dalekowzroczności napisana w sposób zrozumiały.

Dalekowzroczność to inaczej mówiąc nadwzroczność. To bardzo popularna wada wzroku, druga obok krótkowzroczności. Dalekowzroczność pojawia się wówczas, gdy gałka oczna jest zbyt krótka w stosunku do całej siły łamiącej układu optycznego oka.

Dalekowzroczność to schorzenie, które polega na tym, iż ludzie doskonale widzą z daleka, ale z kolei praktycznie nic nie widzą z bliska. Bliskie widzenie w ich przypadku czasami jest w ogóle niemożliwe. Czasami również zdarza się tak, że dalekowidze muszą stale wytężać swój wzrok, aby zobaczyć cokolwiek, bez względu na to, czy dany obiekt znajduje się blisko czy też daleko. Takie schorzenie bardzo utrudnia normalne życie. Nawet zwykłe czytanie, pisanie czy oglądanie telewizji stwarza wiele problemów.

Zasadniczo z dalekowzrocznością można poradzić sobie w bardzo prosty sposób. Wystarczy założyć soczewki kontaktowe lub okulary, które zostaną dostosowane do naszej wady wzroku. Czasami lekarze zalecają także metody chirurgiczne, które pomagają uporać się z tą dolegliwością. A jak poznać, czy to właśnie mnie dotknęła ta choroba? To również jest proste. Wystarczy przeprowadzić zwyczajny test na widzenie z bliska, który pozwoli na ocenienie zdolności czytania lub też postrzegania przedmiotów, które oddalone są od nas dosłownie na wyciągnięcie ręki. Osoby, które cierpią na dalekowzroczność, nie będą w stanie prawidłowo rozpoznawać kształtów i przedmiotów, które znajdują się w bliskiej odległości. Z kolei doskonale będą rozpoznawać wszystko to, co znajduje się znacznie dalej.

Patrząc na tę wadę wzroku i porównując ją z krótkowzrocznością można stwierdzić, że znacznie lepiej jest być krótkowidzem. Wówczas można bez okularów wykonywać podstawowe codzienne czynności, a także czytać i pisać. W przypadku dalekowidzów taka „normalność” jest niestety niemożliwa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]