Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
polipy nosa
błędne koło
hipertyreoza
celiakia
układ limfatyczny
blizna
egocentryzm
choroba Vaqueza
zespół Conna
świerzbiączka
ostrogi piętowe
leukocytopenia
choroba glutenowa
autyzm
choroba Perthesa

 

czyraki skórne

Pojęcie medyczne czyraki skórne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja czyraków skórnych napisana w sposób zrozumiały.

Czyraki powstają w wyniku zapalenia torebki włosowej oraz otaczającej jej tkanki łącznej. Najczęściej tworzą się wskutek zakażenia gronkowcem lub paciorkowcem.

Objawiają się dużym obrzękiem, a także wyraźnym zaczerwieniem wokół zakażonego bakterią włosa a także zgorzelą tkanki łącznej. Kształtem przypominają stożek zwrócony wierzchołkiem w głąb skóry. Czyrak może nawet osiągnąć średnią wielkość trzech centymetrów. Twardy i bolesny naciek umiejscawia się zazwyczaj na twarzy, szyki, klatce piersiowej oraz pośladkach. Chory odczuwa bez względu na wielkość czyraka silny, pulsujący i rozpierający ból uniemożliwiający sen. Najbardziej bolesne czyraki umiejscowione są zazwyczaj w miejscach gdzie występuje niewielka ilość tkanki podskórnej. Mogą to być okolice nosa czy małżowiny usznej. Czyrakom może towarzyszyć także niewielka gorączka.

U większości chorych zmiany związane z powstaniem czyraka maja przebieg łagodny. Zazwyczaj zgromadzona ropa przebija skórę i możliwa wydostanie się na zewnątrz czopa zgorzelinowego. Niekiedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny, która polega na dokonaniu nacięcia czyraka, które umożliwi wydostanie się jego ropnej treści na zewnątrz.

Przy czyraku trzeba zawsze pamiętać, że istnieje niebezpieczeństwo przedostania się drobnoustrojów do krwi i powstawania przerzutów ropnych do innych narządów a nawet kości. Bardzo niebezpieczne są czyraki tworzące się w okolicy twarzy, czoła i nosa. Zdarzyć się może, że drobnoustroje zgromadzone w czyraku usytuowanym głównie na wardze górnej przedostać się do czaszki i wywołać bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka zapalenie opon mózgowych. Dlatego w przypadku ich pojawienia się, nie należy samodzielnie wyciskach ich treści by nie doprowadzić do uszkodzeń wokół zmienionych chorobowo zmian, które mogą przyczynić się do przemieszczania się drobnoustrojów.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]