Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
błędne koło
kłykciny kończyste
cholera
marskość wątroby
polio
koksartroza
zaburzenia czynnościowe nerek
zanik kostny
oczopląs
hiperlipoproteinemie
krwotok z nosa
kamica kielichowa
wrzód miękki
kamica moczowa
wole proste

 

czyrak ucha

Pojęcie medyczne czyrak ucha i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja czyraka ucha napisana w sposób zrozumiały.

Czyraki to choroby skóry, które wywoływane są przez gronkowce oraz paciorkowce. To inaczej mówiąc ropne zapalenie woreczka włosowego, a przy okazji także i przylegającego do niego gruczołu łojowego.

Jak wygląda typowy czyrak? Jest to bardzo bolesny guzek, który jest stanem zapalnym, jaki powstaje wokół mieszka włosowego. Najczęściej pojawia się on na twarzy, oraz szyi, klatce piersiowej czy pośladkach. Te najbardziej bolesne umiejscowione są przede wszystkim w okolicach o małej ilości tkanki podskórnej. Takie miejsca znajdują się na naszym nosie lub też na czy małżowinie usznej.

Czyrak ucha powstaje zatem przeważnie w wyniku zakażenia bakteryjnego, które dotyka mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe. Może dochodzić do tego na wskutek uszkodzenia skóry. Czasami takie zagrożenie może nieść ze sobą zwykłe drapanie czy nawet zbyt energiczne czyszczenie ucha.
Jak wyglądają charakterystyczne objawy czyraka ucha? Cóż, przede wszystkim pojawia się silny oraz pulsujący ból ucha. Ból ten dosłownie promieniuje do oka lub do zębów od miejsca dotkniętego tym schorzeniem.

Wśród osób najbardziej podatnych na pojawienie się czyraka należy wymienić przede wszystkim osoby, które są niedożywione. Brak odpowiednich ilości pożywienia lub niedostateczna jego jakość może prowadzić do powstawania choroby. Czyraki ucha bardzo często mogą pojawić się już po przebytych infekcjach. Mogą także towarzyszyć różnorodnych chorobom o przewlekłym charakterze.

Gdzie może pojawić się czyrak? Wspomniane zostało, że przede wszystkim na uchu oraz na nosie. Nie są to jednak jedyne miejsca. Okazuje się bowiem, iż czyrak może pojawić się dosłownie u każdego człowieka. Może właściwie umiejscowić się w każdym miejscu na ludzkim ciele. Czyraki powstają w momencie, kiedy dojdzie do zaczopowania ujścia mieszka włosowego. W miejscu tym zaczynają się rozwijać gronkowce lub paciorkowce. Taki czyrak rozwija się i rośnie mniej więcej przez tydzień czy dwa. Jeśli w tym czasie zaczniemy używać maści z antybiotykiem, to najprawdopodobniej uda nam się zahamować jego wzrost. W ten sposób można także powstrzymać infekcję. Wówczas takie postępowanie może sprawić, że czyrak samoistnie się wchłonie. Jeśli na naszym ciele znajduje się kilka czyraków, to w takiej sytuacji trzeba koniecznie rozpocząć ich leczenie antybiotykami. Tutaj jednak nie wystarczy tylko maść. Trzeba antybiotyki przyjmować także doustnie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]