Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak żołądka
kamica cystowa
dalekowzroczność
nadżerka szyjki macicy
astma oskrzelowa
płonica
katarakta
nadwrażliwość pokarmowa
choroby reumatyczne
migotanie przedsionków
kamica żółciowa
dusznica bolesna
zapalenie spojówek
OZZP
CMV

 

czyraczność

Pojęcie medyczne czyraczność i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja czyraczności napisana w sposób zrozumiały.

Czyraczność jest jedną z powszechniej występujących u ludzi chorób skóry. Czyraki przyjmują postać bolesnych wypustek na ciele, spowodowanego zapaleniem mieszka włosowego wraz z gruczołem łojowym. Choroba ta wywołana jest przez baterie z gatunku paciorkowców i gronkowców, a jej występowanie można najczęściej zaobserwować na skórze twarzy i szyi, a także na klatce piersiowej. Najboleśniejsze czyraki powstają tam, gdzie tkanka podskórna nie tworzy grubej warstwie, czyli np. na małżowinie usznej lub na nosie. Zapalenie najczęściej rozszerza się na warstwę podskórną oraz skórę okolic mieszka włosowego, tworząc guzek z charakterystycznym martwiczym czopem na środku. Nie powinno się samemu próbować wycisnąć treści ropnej, znajdującej się w czyraku, ponieważ może to skutkować choćby powstaniem blizny, która będzie się utrzymywała przez całe życie.

Dla zmian chorobowych, które występują pojedynczo w danym miejscu i w małym ilościach, najczęściej stosowaną metodą jest zastosowanie miejscowego leczenia oraz nacięcie czyraka przez lekarza. Inaczej postępuje się w przypadku większej ilości guzków na małej powierzchni. Schorzenie to określane jest mianem czyraka mnogiego (gromadnego), bądź też karbunkułu. Najczęściej tę postać można spotkać na skórze karku, czasami również w innych miejscach na ciele, narażonych na podrażnienia przez np. noszenie odzieży. Większe ryzyko pojawienia się karbunkułu zachodzi także w przypadku wcześniejszego wystąpienia czyraków na skórze. Leczenie guzków mnogich przeprowadza się za pomocą środków przeciwzapalnych, antybiotyków bądź też chirurgicznie. Antybiotyki są stosowane głównie, gdy występuje stan obniżonej odporności (np. w przypadku leczenia jednocześnie innej choroby) albo gdy czyrak pojawił się w miejscu, zwiększającym doznawany ból.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]