Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak trzustki
rzęsistkowica
opryszczka
choroba afektywna dwubiegunowa
nowotwory
jaskra
kłykciny kończyste
rak prącia
zakupoholizm
białaczka
martwica przysadki
choroby oczu
kamica moczanowa
włókniak miękki
moczówka prosta

 

częstoskurcz napadowy

Pojęcie medyczne częstoskurcz napadowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja częstoskurczu napadowego napisana w sposób zrozumiały.

Częstoskurcz napadowy (tachykardia paroxysmalis) charakteryzuje się niekontrolowanym przyspieszeniem bicia serca, które dochodzi od stu sześćdziesięciu do dwustu dwudziestu uderzeń na minutę. Ma charakter napadowy i może często się pojawiać.

Tak przyspieszona akcja serca wywołuje najczęściej u chorego duszność, wyczuwalny ból zamostkowy co w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty przytomności. Częstoskurcz napadowy spowodowany jest przejęciem przez ośrodek pozazatokowy serca nadawania częstotliwości rytmu mięśnia sercowego. Od ośrodka pozazatokowego, który odpowiada za przyspieszoną pracę serca częstoskurcz dzieli się na komorowy oraz nadkomorowy. Odmianę częstoskurczu komorowego najczęściej wywołuje uszkodzenie mięśnia sercowego. Pojawia się on przy zapaleniu mięśnia sercowego, chorobie wieńcowej oraz przy kardiomiopatii.

U chorego może dojść do wstrząsu lub niewydolności mięśnia sercowego. Ten rodzaj częstoskurczu leczony jest farmakologicznie przy wykorzystaniu leków antyarytmicznych lub przez zastosowanie elektroterapii.

Częstoskurcz napadowy nadkomorowy pojawia się najczęściej chorego palącego nikotynę lub stosującego używki w postaci kawy lub alkoholu. Pojawia się również w przebiegu innych chorób serca, nerwicy, zaburzeń układu pokarmowego a nawet przy występowaniu nadczynności tarczycy. Podczas ataku częstoskurczu nadkomorowego może dojść do utraty przytomności wskutek znacznego spadku ciśnienia krwi. Rokowania są dobre. Napad ustępuje samoistnie i trwa od kilkudziesięciu godzin do kilku dni.

Leczenie tego rodzaju częstoskurczu najczęściej ogranicza się jedynie do zaleceń zaprzestania palenia nikotyny i spożywania kawy czy alkoholu. Niekiedy w celach profilaktycznych podawane są choremu środki farmakologiczne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]