Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
anafilaksja
uremia
palce młotkowate
alergia pokarmowa
czyraczność
układ płciowy
niedoczynność przytarczyc
nerwica pourazowa
kamica ksantynowa
niewydolność krążenia
nadczynność przytarczyc
zakupoholizm
zapalenie jądra
zapalenie sutka
zapalenie ucha środkowego

 

czerniak

Pojęcie medyczne czerniak i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja czerniaka napisana w sposób zrozumiały.

Spośród chorób skórnych jedną z najgroźniejszych przypadłości jest czerniak, będący w grupie nowotworów jednym z najbardziej złośliwych. Często można go pomylić ze zwykłym pieprzykiem, jednak istnieje pewne symptomy, które mogą ułatwić rozpoznanie groźnego nowotworu. Czerniaki przede wszystkim w większości przypadków z czasem powiększają się, a ponadto czasami można zaobserwować zmiany kształtu, zabarwienia czy granic plamy na skórze, pieczenie i świąd. Mogą się również pojawiać nowe ogniska w okolicach czerniaka, które powinny nas zaalarmować szczególnie w przypadku nieostrego kształtu i wyraźnej asymetrii i nieregularności granic.

Osoby w średnim wieku są grupą, najbardziej narażoną na czerniaki (wśród nich ludzie o jasnej karnacji). Ponadto należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, których unikanie zmniejsza ryzyko pojawienia się tego nowotworu na skórze. Jest to przede wszystkim nie wystawianie ciała na długotrwałe działanie promieni słonecznych (głównie w godzinach porannych, aż do 14), a ponadto robienie zbyt długich przerw pomiędzy intensywnymi kąpielami słonecznymi (powinno się unikać schematu: brak słońca przez cały rok, a następnie duże dawki promieni słonecznych tylko w lecie). Udowodniono również, że nadmierne korzystanie z solarium może mieć wpływ na powstawanie czerniaków, a dodatkowo brak jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej. Narażone są ponadto osoby, które mają przypadki zachorowań na raka skóry w rodzinie oraz te z dużą ilością pieprzyków i przebarwień na skórze. Stąd też profilaktyka obejmuje obowiązkowe zabezpieczanie skóry specjalnymi kremami i balsamami, dopasowanymi do właściwości indywidualnych. Odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi pomoże nam dobrać dermatolog.

W przypadku zaobserwowania podejrzanie wyglądających plamek na skórze, należy udać się do lekarza, który pobierając próbkę jest w stanie określić właściwości zmiany skórnej. Leczenie czerniaka wiąże się przede wszystkim z jego usunięciem w zabiegu chirurgicznym, wraz z małym wycinkiem otaczającej go skóry. Po przebadaniu wyciętej części należy również wykonać dodatkowe badania, ponieważ w zależności od stadium wykrycia czerniaka, są możliwe jego przerzuty. W takich wypadkach stosuje się chemioterapię lub immunoterapię, znacznie zwiększające szanse na końcowe wyzdrowienie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]