Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niedokrwistość
przewlekła niewydolność wieńcowa
rzęsistkowica
oparzenia
ostra białaczka szpikowa
koksartroza
choroba Scheuermanna
odmrożenia
kretynizm
choroba Cushinga
dysplazja stawów biodrowych
czkawka
czyraczność
zapalenie powiek
rumień nagły

 

czerniak

Pojęcie medyczne czerniak i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja czerniaka napisana w sposób zrozumiały.

Spośród chorób skórnych jedną z najgroźniejszych przypadłości jest czerniak, będący w grupie nowotworów jednym z najbardziej złośliwych. Często można go pomylić ze zwykłym pieprzykiem, jednak istnieje pewne symptomy, które mogą ułatwić rozpoznanie groźnego nowotworu. Czerniaki przede wszystkim w większości przypadków z czasem powiększają się, a ponadto czasami można zaobserwować zmiany kształtu, zabarwienia czy granic plamy na skórze, pieczenie i świąd. Mogą się również pojawiać nowe ogniska w okolicach czerniaka, które powinny nas zaalarmować szczególnie w przypadku nieostrego kształtu i wyraźnej asymetrii i nieregularności granic.

Osoby w średnim wieku są grupą, najbardziej narażoną na czerniaki (wśród nich ludzie o jasnej karnacji). Ponadto należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, których unikanie zmniejsza ryzyko pojawienia się tego nowotworu na skórze. Jest to przede wszystkim nie wystawianie ciała na długotrwałe działanie promieni słonecznych (głównie w godzinach porannych, aż do 14), a ponadto robienie zbyt długich przerw pomiędzy intensywnymi kąpielami słonecznymi (powinno się unikać schematu: brak słońca przez cały rok, a następnie duże dawki promieni słonecznych tylko w lecie). Udowodniono również, że nadmierne korzystanie z solarium może mieć wpływ na powstawanie czerniaków, a dodatkowo brak jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej. Narażone są ponadto osoby, które mają przypadki zachorowań na raka skóry w rodzinie oraz te z dużą ilością pieprzyków i przebarwień na skórze. Stąd też profilaktyka obejmuje obowiązkowe zabezpieczanie skóry specjalnymi kremami i balsamami, dopasowanymi do właściwości indywidualnych. Odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi pomoże nam dobrać dermatolog.

W przypadku zaobserwowania podejrzanie wyglądających plamek na skórze, należy udać się do lekarza, który pobierając próbkę jest w stanie określić właściwości zmiany skórnej. Leczenie czerniaka wiąże się przede wszystkim z jego usunięciem w zabiegu chirurgicznym, wraz z małym wycinkiem otaczającej go skóry. Po przebadaniu wyciętej części należy również wykonać dodatkowe badania, ponieważ w zależności od stadium wykrycia czerniaka, są możliwe jego przerzuty. W takich wypadkach stosuje się chemioterapię lub immunoterapię, znacznie zwiększające szanse na końcowe wyzdrowienie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]