Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nekrofilia
nudności
rak oskrzela
wrzody żołądka i dwunastnicy
zapalenie żołądka
torbielowatość nerek
kamica cystowa
okulistyka
egocentryzm
flora bakteryjna
salmonellowe zatrucie pokarmowe
gorączka gruczołowa
omdlenie
zapalenie osierdzia
kłykciny kończyste

 

cytologia

Pojęcie medyczne cytologia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cytologi napisana w sposób zrozumiały.

Cytologia to potoczna nazwa badania cytologicznego. Jest to specjalistyczne badanie, które pozwala na ewentualne rozpoznanie nieprawidłowości oraz wczesne wykrycie schorzeń dotykających drogi rodne kobiety.

Badanie cytologiczne to bardzo proste badanie, do którego przeprowadzenia nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Każdy lekarz ginekolog może je bez przeszkód wykonać w swoim gabinecie. Wystarczy zwykły wziernik, który zamieszcza się u wejścia do pochwy oraz szpatułka, którą ginekolog pobierze komórki z nabłonka, który wyściela macicę. To właśnie na podstawie tych komórek lekarz (lub laborant) jest w stanie dowiedzieć się, czy pacjentce nic nie grozi. Badanie to pozwala bowiem nie tylko na przeprowadzenie właściwej oceny funkcjonowania hormonów w organizmie, ale jest także doskonałym sposobem profilaktyki przeciwnowotworowej.

Cytologia jest badaniem, które nie jest bolesne, aczkolwiek- jeśli kobieta nie rozluźni się przed badaniem- może być trochę niekomfortowe. Trwa jednak zaledwie kilka minut. Można powiedzieć, iż w dzisiejszych czasach jest to wręcz rutynowe badanie. Powinny mu się poddawać przynajmniej raz w roku wszystkie panie, które już rozpoczęły współżycie. Takie badanie najlepiej jest przeprowadzić pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Nie należy przeprowadzać go na 4 dni przed i do 4 dni po wystąpieniu miesiączki.

Badanie cytologiczne można zrobić zupełnie bezpłatnie. W naszym kraju działa wiele programów zapraszających kobiety na badania cytologiczne. W pewnym sensie to jedyna szansa kobiety na wygranie walki z niebezpieczną dla niej chorobą, jaką jest rak szyjki macicy. Dzięki takim profilaktycznym badaniom chorobę tę można wykryć stosunkowo wcześnie i zastosować skuteczne leczenie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]