Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
testotoksykoza
pneumonia
ból ucha
wstrząs mózgu
myopia
dusznica bolesna
leukopenia
choroba Perthesa
astygmatyzm
palce młotkowate
świerzbiączka
zapalenie jelita grubego
rak nerki
choroby jelita grubego
choroby zwyrodnieniowe

 

cysta naskórkowa

Pojęcie medyczne cysta naskórkowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cysty naskórkowej napisana w sposób zrozumiały.

Cysty naskórkowe należą do grupy zgrubień, powstających na skórze ludzkiej. Nazywana jest ona również kaszakiem (w medycynie athaeroma) i jest łagodnym guzem, rosnącym z upływem czasu w warstwie naskórka. Przyjmuje on postać torbieli zastoinowej, powstającej w okolicy gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Cysta naskórkowa wypełniona jest masą łojotokową i rogową, może również zawierać fragmenty mieszków włosowych. Najczęściej tego typu guzki pojawiają się na skórze głowy i tułowia, możliwe jest również ich występowanie na wargach sromowych oraz mosznie. Cysty mają tę właściwość, że gromadzą naturalny tłuszcz, produkowany przez skórę, jeśli są poddane codziennej higienie.

Kaszaka można rozpoznać po jego barwie, gdyż najczęściej przyjmuje on kolor skóry lub nieco ciemniejszą, żółtą barwę. Cysty naskórkowe najczęściej osiągają średnicę do kilku centymetrów, ale mogą mieć również wielkość rzędu zaledwie pojedynczych milimetrów. Nie można ich przy tym jednoznacznie sklasyfikować pod względem twardości, ponieważ kaszaki mogą być zarówno twarde w dotyku, jak i miękkie. Jego powierzchnia jest najczęściej gładka, a dodatkowo można go rozpoznać po tym, że przesuwa się lekko wraz z kierunkiem nacisku. Zazwyczaj cysty naskórkowe charakteryzuje się również ciemną kropką na środku, w której znajduje się mieszek włosowy.

Najlepszym rozwiązaniem po zaobserwowaniu na skórze kaszaka jest udanie się do dermatologa. Należy unikać pozbywania się guzka na własną rękę (pomimo, że w niektórych źródłach panowało kiedyś przekonanie, że można go samodzielnie wycisnąć). Dermatolog może przepisać odpowiednie preparaty w postaci kremów, które zmiękczają tkankę kaszaka, a następnie likwidują go. Z czasem nieleczona cysta naskórkowa robi się zawsze bardziej uporczywa i trudniejsza do usunięcia, i wtedy wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj jest to dokonywanie przez wymrażanie powierzchni guzka, co powoduje obumieranie jego tkanek i łagodne odpadnięcie po zabiegu od skóry (w ten sposób nie zostawia się trwałych blizn). W przypadku cyst naskórkowych o większych rozmiarach wymagane jest nacięcie ich skalpelem i opróżnienie zawartości powstałej torebki. Jeśli dojdzie do powtórnego zakażenia, kaszak jest już bolesny i ma czerwoną barwę. Wymagany jest wtedy jak najszybszy zabieg chirurgiczny i przyjmowanie antybiotyków przez określony czas po usunięciu guzka.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]