Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wole proste
dusznica bolesna
odma opłucnej
białaczka
klatka piersiowa
dna moczanowa
artroza
sinica
trądzik pospolity
tryper
uraemia
alergie
czerwienica
kamica żółciowa
dni płodne

 

cysta

Pojęcie medyczne cysta i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cysty napisana w sposób zrozumiały.

Cysta to dość szerokie pojęcie. W zasadzie najczęściej tym mianem określa się torbiel. Jest ona patologicznym wytworem, ale zarazem ma łagodny charakter. Bardzo często cysta staje się dolegliwością kobiecą. Pojawia się ona bowiem na damskich narządach rodnych. Nie jest to jednak jedyne miejsce jej występowania. Tak naprawdę to cysty mogą się pojawiać w każdym miejscu naszego ciała. Bowiem cysta to nic innego jak jama, która wypełniona jest płynem.

Cysty (torbiele) najczęściej jednak pojawiają się u kobiet. Tworzą się one przeważnie na jajnikach. Nie muszą mieć one charakteru nowotworowego, chociaż czasami tak właśnie jest. Raczej są one dość łagodne. Owszem, wymagają interwencji, ale czasami kończy się tak naprawdę na samej obserwacji. Zasadniczo lepiej jest jednak jak najszybciej się ich pozbyć. Jeżeli cysty zlokalizowane są na jajnikach, to może dochodzić do różnorodnych zaburzeń w zakresie ich funkcjonowania. W niektórych przypadkach zdarza się nawet, że stają się one przyczyną poważnych uszkodzeń jajników oraz niestety- bezpłodności.

Cysta u kobiety może pojawić się z związku z zahamowania pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa. Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne, to w ich wyniku mogą pojawiać się „upośledzone” lub obumarłe komórki jajowe.

Cysta nie jest łatwa do wykrycia. Zasadniczo u kobiety, u której pojawia się cysta na narządach rodnych, jedynie lekarz może stwierdzić, że jest ona obecna i podjąć ewentualne próby jej leczenia czy usunięcia. Zatem jedynie regularne badania ginekologiczne są sposobem na to, by takiego zagrożenia uniknąć. Owszem, czasami pojawiają się także bóle podbrzusza, ale nie są one aż tak charakterystyczne, żeby od razu po nich móc określić, że to właśnie cysta jest ich bezpośrednią przyczyną. Dlatego każda kobieta powinna się także pod tym kątem profilaktycznie i regularnie badać.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]