Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie trzustki
żółtaczka
pollinosis
zapalenie cewki moczowej
zapalenie osierdzia
choroba z Lyme
przerost migdałów
bezsenność
uraemia
zakupoholizm
wole proste
choroby kobiece
konflikt matczyno płodowy
gonartroza
cysta naskórkowa

 

cukrzyca

Pojęcie medyczne cukrzyca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cukrzycy napisana w sposób zrozumiały.

Cukrzyca to bardzo poważna i równie podstępna choroba. Niestety nie jest ona łatwa do wykrycia, jeżeli bezpośrednio jej nie podejrzewamy. Najczęściej dowiadujemy się o niej wtedy, kiedy jest już trochę późno, a ona znajduje się w zaawansowanym stadium.

Najprościej mówiąc cukrzyca to choroba, która pojawia się w związku z niedoborem insuliny w ludzkim organizmie. Insulina to hormon, który produkowany jest przez trzustkę oraz który odgrywa znaczną rolę w procesie przemiany materii. Jeśli przemiana ta jest zaburzona- dochodzi do hiperglikemii- organizm ludzki nie może normalnie funkcjonować. W wyniku niedoboru insuliny w organizmie może dojść między innymi do rozwoju zmian miażdżycowych. Może dojść nawet do zawału serca oraz jego znacznego niedokrwienia. Poza tym następstwami cukrzycy są różnorodne owrzodzenia, ślepota, udar mózgu oraz rany, które w ogóle nie chcą się goić.

Zasadniczo można wyróżnić cztery rodzaje (typy) cukrzycy: cukrzyca typu 1, typu 2, wtórna oraz cukrzyca ciężarnych. Najbardziej groźna jest cukrzyca typu 2. Nasz organizm produkuje wówczas tak znaczne ilości insuliny, że nie jest w stanie zamieniać na energię cukrów.

Cukrzycę należy jak najszybciej zdefiniować oraz koniecznie leczyć. W przeciwnym razie grozić nam będą wymienione już komplikacje. Leczenie uzależnione jest od konkretnego przypadku- chory musi intensywnie uczestniczyć w tym procesie. Przyjmuje się zatem leki przeciwcukrzycowe, które lekarz dostosuje do naszej sytuacji. Poza tym należy przestrzegać diety, dużo się ruszać, ograniczać spożywanie alkoholu itp. Człowiek chory na cukrzycę musi bardzo się kontrolować i pilnować odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Szybka interwencja pozwala skutecznie zapobiegać wszelkim powikłaniom z nią związanym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]