Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hypermetropia
athaeroma
wrzód miękki
hemoroidy
skaza moczanowa
zapalenie wątroby
kamica cewkowa
kurcz
kamica moczanowa
choroba piąta
dychawica oskrzelowa
półpasiec
choroba glutenowa
rak endometrium
bulimia

 

cisawica

Pojęcie medyczne cisawica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cisawicy napisana w sposób zrozumiały.

Cisawica to inaczej mówiąc choroba Addisona. To dość rzadka choroba. Jej rozwój następuje przeważnie w wyniku zniszczenia kory obu nadnerczy. Zniszczenie to następuje przez sam nasz organizm, a dokładnie przez nasz układ immunologiczny. Czasami zdarza się tak, że choroba ta jest następstwem procesu gruźliczego. Może być także wynikiem choroby nowotworowej, która dotknęła innych narządów, takich jak na przykład płuca.

Można powiedzieć, że cisawica charakteryzuje się brakiem lub też znacznym niedoborem kortyzonu oraz aldosteronu. Niedobory te czy braki koniecznie muszą zostać uzupełnione poprzez podanie ich chorym w postaci leków.

Jeśli chodzi o objawy tego schorzenia, to musimy wymienić przede wszystkim ogólne osłabienie mięśni. Jest to jednocześnie objaw jak i skutek choroby. W jej wyniki nasz organizm charakteryzuje się niezdolnością do ponoszenia większego wysiłku fizycznego. Objawem tego schorzenia jest duże wyniszczenie naszego organizmu. Do tego dochodzi jeszcze charakterystyczne cisawe (czyli brunatne) zabarwienie linii naszych dłoni, a także skóry oraz błon śluzowych. Ten objaw można zobaczyć dosłownie gołym okiem. Pozostałe symptomy to między innymi obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia w zakresie prawidłowej przemiany materii, zaburzenia prawidłowej pracy i czynności gruczołów płciowych. Pacjent traci apetyt, spada masa jego ciała, pojawiają się nudności, wymioty, ogólna drażliwość i spadek nastroju. Poza tym może także pojawić się biegunka lub też nieregularne oddawania stolca.

Jak na razie nie są znane metody zapobiegania chorobie Addisona. Okazuje się jednak, iż odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być skutecznie leczona. W tym celu uzupełnia się nasz organizm dawkami hormonów kory nadnerczy. Taka terapia zastępcza może skutecznie powodować ustąpienie objawów. Dzięki temu może umożliwić choremu normalne życie. Z kolei nieleczona jest niebezpieczna i może prowadzić do przełomu nadnerczowego. Wówczas stanowi ona bezpośrednie zagrożenie życia.

Chorobę Addisona należy leczyć przez całe życie. W tym celu należy koniecznie ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Bardzo istotne jest, by chory zdawał sobie sprawę ze swojej choroby i wpływu, jaki na nią wywiera stres, infekcja czy na przykład operacja. Poza tym chory musi nauczyć się rozpoznawać jej objawy. W niektórych przypadkach musi on nawet umieć samodzielnie wykonać iniekcję z hydrokortyzonu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]