Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dalekowzroczność
anorgazmia
fobia
mobbing
agranulocytoza
ból ucha
niewydolność hormonalna jąder
wytrzeszcz oka
ostrogi piętowe
tężyczka
rezonans magnetyczny
choroby zwyrodnieniowe
trądzik różowaty
urynoterapia
oparzenia

 

chrypka

Pojęcie medyczne chrypka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja chrypki napisana w sposób zrozumiały.

Chrypka to bardzo częsty objaw chorób krtani. To bardzo charakterystyczne odczucie, o którym chorzy mówią „matowość oraz szorstkość” w zakresie możliwości normalnego wydawania głosu. Chrypka pojawia się wówczas, gdy podczas mówienia nasze struny głosowe nie mogą prawidłowo się stykać. Może także do niej dochodzić wówczas, gdy występują zaburzenia ich elastyczności. Do tego może dochodzić na skutek różnych procesów chorobowych.

Chrypka może okazać się następstwem uszkodzenia więzadeł głosowych. Może występować także jako uszkodzenie mięśni krtani. Chrypka może także rozwijać się jako wynik uszkodzenia nerwów unerwiających krtań. Oczywiście chrypka może być także objawem określonych chorób. Może być ona zatem wynikiem zapalenie gardła i krtani, ostrego zapalenia nagłośni czy zapalenia krtani i tchawicy. Jej przyczyną może okazać się krup lub też zawodowe nadużywanie głosu. Może stać się skutkiem narażenia na dym tytoniowy lub też powstać w związku z nowotworami gardła oraz krtani. Wśród pozostałych chorób możemy wymienić refluks żołądkowo-przełykowy, niedoczynność tarczycy lub uszkodzenie nerwów krtaniowych. Czasami nie da się ustalić przyczyny chrypki. Wówczas mówimy, iż jest to chrypka czynnościowa.

Bardzo często u ludzi pojawia się krótkotrwała chrypka. To dolegliwość towarzysząca infekcji górnych dróg oddechowych. Nie wymaga ona jakiejś szczególnej diagnostyki. Jej leczenie to przede wszystkim odpoczynek strun głosowych. Najlepiej jest zatem ograniczyć do minimum używanie głosu jak jesteśmy chorzy. Poza tym należy w miarę możliwości unikać czynników, które w jakikolwiek sposób podrażniają struny głosowe. Ponadto zaleca się stosowanie wówczas inhalacji, których zadaniem jest nawilżanie błony śluzowej dróg oddechowych. Można podawać także leki przeciwkaszlowe. Zasadniczo nie zaleca się stosowania antybiotyku, chociaż zdarzają się sytuacje, iż podaje się go na zlecenie lekarza.

Jeśli nasza chrypka będzie trwać ponad 4 tygodnie, to koniecznie powinniśmy się stawić na badanie do lekarza laryngologa. Jest to bowiem chrypka przewlekła, która- szczególnie u palacza papierosów- może być znakiem rozwijającego się nowotworu krtani. Lekarz może stwierdzić obecność zmian chorobowych w krtani. Jeśli zaistnieje podejrzenie, że mogą być to zmiany nowotworowe, to może okazać się potrzebna biopsja. Chrypka jest wczesnym objawem raka krtani. Nie należy zatem bagatelizować tego objawu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]