Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
cytomegala
nerwica dystymiczna
nadżerka szyjki macicy
cytologia
gigantyzm
choroba górska
borelioza
salmonellowe zatrucie pokarmowe
athaeroma
choroby mięśni
skaza moczanowa
choroba Banga
nadżerka
krwiak opłucnej
zapalenie wątroby

 

chrapanie

Pojęcie medyczne chrapanie i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja chrapania napisana w sposób zrozumiały.

Chrapanie to dolegliwość, która najczęściej powstaje wskutek drgań wiotkiej części podniebienia oraz języczka, który stanowi jego zakończenie. Dolegliwość ta występuje tylko i wyłącznie w trakcie snu. Wówczas to mięśnie podniebienia miękkiego stają się rozluźnione, a język wręcz zapada się do tyłu. Usta automatycznie się wówczas otwierają i w konsekwencji działania tych wszystkich czynników- przestrzeń gardła ulega zwężeniu. Powietrze ma znacznie utrudnioną drogę (nie może przepływać normalnie przy wdechu i wydechu)- stąd też pojawia się znany nam efekt dźwiękowy, znany potocznie chrapaniem.

Co ciekawe, chrapią tylko niektóre osoby. Najczęściej przyczyną tej dolegliwości stają się zaburzenia drożności nosa (np. u alergików) lub przerost anatomicznych struktur, które znajdują się w obrębie gardła (np. przerost migdałków). Takie przyczyny z powodzeniem można leczyć- wówczas chrapanie powinno zostać wyeliminowane. Czasami jednak jego przyczyną stają się nasze nawyki czy zły styl życia. Chrapanie towarzyszy osobom otyłym, spożywającym leki nasenne oraz osobom, które piją alkohol bezpośrednio przed snem.

Dolegliwość, jaką jest chrapanie, sama w sobie nie jest aż tak groźna. Zasadniczo przeszkadza ona przede wszystkim osobom, które znajdują się w bliskich kontaktach z chrapiącym. W niektórych przypadkach chrapanie może być powiązane z dość poważnym schorzeniem. Może być jednym z objawów bezdechu sennego. Zatem dla pewności u chrapiącej osoby powinno wykonać się badanie- tak zwane „badanie nocne”. Dzięki niemu będzie można sprawdzić, czy chrapaniu towarzyszą bezdechy czy nie. W tym celu trzeba będzie przez jedną noc monitorować określone parametry u takiego pacjenta. Wówczas będzie wiadomo, czy trzeba będzie podejmować leczenie w kierunku bezdechu, czy jedynie ograniczać dolegliwości związane z chrapaniem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]