Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
depresja
konwulsje
układ pokarmowy
ból ucha
nerwica lękowa
choroby serca
gościec przewlekle postępujący
skaza moczanowa
krwiomocz
wstrząs anafilaktyczny
nudności
halluksy
zapalenie tchawicy
salmonellowe zatrucie pokarmowe
rak prącia

 

choroby jelita grubego

Pojęcie medyczne choroby jelita grubego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja chorób jelita grubego napisana w sposób zrozumiały.

Jest wiele chorób charakterystycznych dla jelita grubego. Do najważniejszych z nich należą: choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatość jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz zespół wrażliwego jelita.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to inaczej mówiąc- przewlekłe zapalenie fragmentu przewodu pokarmowego. Niestety jeszcze nie została opracowana metoda, która skutecznie leczy tę chorobę. Na chwilę obecną idealnym wyjściem jest po prostu usunięcie zainfekowanego odcinka. Wśród objawów tej choroby najczęściej występują bóle brzucha oraz biegunka. Oprócz tego pojawia się gorączka oraz krwotoki. U chorego można zaobserwować brak apetytu, a w konsekwencji- utratę masy ciała.

Uchyłkowatość jelita grubego to pojawienie się uwypukleń (woreczków) w ścianie jelita grubego. Dolegliwość ta pojawia się szczególnie u osób starszych (po 50-tym roku życia). Chorzy skarżą się wówczas na bóle brzucha (szczególnie po lewej stronie, w tak zwanym dole biodrowym) oraz na zaparcia i krwawe biegunki. Leczenie to przede wszystkim podawanie środków farmakologicznych, głównie o charakterze rozkurczowym i przeciwbólowym oraz odpowiednia dieta. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego powstaje na wskutek zapalenia błony śluzowej okrężnicy oraz odbytnicy, w związku z czym dochodzi do owrzodzenia tych miejsc. Symptomy tego schorzenia to przede wszystkim krwawa biegunka oraz bóle podbrzusza, szczególnie przed wypróżnianiem się. Poza tym objawom towarzyszy gorączka oraz ogólne osłabienie oraz utrata wagi. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby, dlatego też konieczne jest w tym przypadku leczenie farmakologiczne a w uzasadnionych przypadkach- operacja.

Z kolei zespół drażliwego jelita to inaczej mówiąc- zaburzenie jego kurczliwości. To schorzenie pojawia się najczęściej u kobiet, a jego przyczynami przeważnie jest stres lub nieodpowiednia dieta. Może do niego dojść także na skutek zatruć pokarmowych czy innych chorób. Występuje kilka postaci objawów tego schorzenia. Może dochodzić do występowania bólu oraz zaparć. Może występować ciągła lub czasowa biegunka. Mogą także występować mieszane objawy. Leczenie to przede wszystkim farmakologia i dieta bogatoresztkowa. Podaje się głównie leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]