Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie trzustki
szkarlatyna
bóle kręgosłupa
wypadanie włosów
skaza moczanowa
niedomoga mięśniowa
egocentryzm
radioterapia
nadczynność przytarczyc
oparzenia
uraemia
otoskleroza
zapalenie macicy
testotoksykoza
syfilizm

 

choroby jelita cienkiego

Pojęcie medyczne choroby jelita cienkiego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja chorób jelita cienkiego napisana w sposób zrozumiały.

Wśród chorób jelita cienkiego na największą uwagę zasługują schorzenia takie jak: ostre niedokrwienie jelita cienkiego, przewlekłe niedokrwienie jelita cienkiego, uchyłki jelita cienkiego oraz nowotwory.

Ostre niedokrwienie jelita cienkiego to choroba, która stanowi dość poważne zagrożenie dla życia. Leczyć można je jedynie operacyjnie. Choroba ta występuje przeważnie u osób, które chorują już na miażdżycę lub niewydolność krążenia. Przyczyną przeważnie staje się zator tętnic (ewentualnie zakrzep), które doprowadzają do jelita cienkiego krew. Objawami natomiast są na początku bóle brzucha, które zlokalizowane są w pobliżu pępka. W późniejszych etapie pojawiają się wzdęcia oraz gorączka. Towarzyszy im spadek ciśnienia tętniczego.

W przypadku przewlekłego niedokrwienia jelita cienkiego jest podobnie. Jego przyczyną jest miażdżyca tętnic, a objawami- bóle brzucha zlokalizowane w pobliżu pępka. Pojawiają się one przeważnie kilkadziesiąt minut po zjedzonym posiłku. Osoby, które to schorzenie dotyka, zwykle zaczynają chudnąć, bowiem powstrzymują się one od jedzenia, by nie odczuwać bólu. Jeśli choroba zostanie rozpoznana- jedynym wyjściem jest operacja.

Uchyłki jelita cienkiego to schorzenie, które objawia się w postaci woreczkowatych uwypukleń ścianek jelita. Mogą mieć one charakter nabyty lub też wrodzony- powstają najprawdopodobniej na skutek wiotczenia jelit. Zwykle nie ma widocznych objawów, ale chorzy skarżą się na bóle brzucha, gorączkę, a także- zapalenie otrzewnej. Jeśli dojdzie do ostrego zapalenia uchyłków- trzeba podjąć się leczenia operacyjnego.

Nowotwory jelita cienkiego nie pojawiają się samoistnie. Przeważnie towarzyszą innych schorzeniom jelit, przede wszystkim- stanom zapalnym. Wśród nowotworów najczęściej pojawiają się: rak gruczołowy, mięsak, chłoniak jelita oraz rakowiak. W ich przypadku objawami są standardowe już bóle brzucha, którym towarzyszyć może krwawienie z przewodu pokarmowego. Pojawiają się także wymioty oraz niedrożność jelit. Dość częstym objawem jest także żółtaczka oraz znaczny spadek masy ciała (chudnięcie). Leczenie zależne będzie od stopnia rozwoju choroby. W takich przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne oraz chemioterapię. Jeśli postęp choroby jest znaczny- stosuje się także zabiegi chirurgiczne oraz napromieniowanie. Chorób jelita cienkiego nie należy bagatelizować!

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]