Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krętkowica kleszczowa
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
otoskleroza
zgaga
rak jelita grubego
choroby zębów
szkarlatyna
zapalenie osierdzia
osteomalacja
neurologia
rumień zakaźny
sinica
brodawki
konflikt matczyno płodowy
uczulenie

 

choroby genetyczne

Pojęcie medyczne choroby genetyczne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja chorób genetycznych napisana w sposób zrozumiały.

Choroby genetyczne to zestaw schorzeń, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Mogą to być także choroby, które powstają na nowo na wskutek różnorodnych zmian oraz zaburzeń, jakie pojawiają się w mechanizmach przekazywania cech dziedzicznych potomstwu. Zatem rodzice mogą przekazać swoim dzieciom zarówno skłonność do określonej grupy chorób, jak również odporności na dane schorzenia. Dlatego też takie nieprawidłowości przekazywane potomstwu nazywane są chorobami dziedzicznymi.

Choroby genetyczne są raczej nieuleczalne. Ich przyczyna ulokowana jest bowiem gdzieś w genach. Można jedynie leczyć objawy tego rodzaju schorzeń, co pozwala na poprawę komfortu życia osoby, która została nimi dotknięta.

Wśród chorób o podłożu genetycznym najczęściej wskazuje się na zespół Downa, mukowiscydozę, hemofilię, daltonizm, anemię sierpowatą, albinizm czy dystrofię mięśniową. Bardzo niebezpieczne okazują się choroby związane z układem krążenia. Bardzo często ciężko jest je od razu zdiagnozować, by móc im zapobiegać. Nieprawidłowości z budowie przegród serca czy naczyń mogą ujawnić się dopiero po wielu latach, a czasami okazuje się, że pierwsze objawy są tak drastyczne, że mogą nawet prowadzić do śmierci.

Zatem jeśli obarczony jesteś ryzykiem wystąpienia chorób o charakterze genetycznym (ktoś w Twojej rodzinie miał np. wrodzoną wadę serca) czym prędzej przebadaj się pod kątem występowania dziedzicznych schorzeń.

Choroby genetyczne:
Celiakia
Choroba glutenowa
Mukowicsydoza
Pląsawica Huntingtona
Rodzinne przedwczesne dojrzewanie męskie
Rozszczep podniebienia
Testotoksykoza
Zespół Downa

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]