Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
astma atopowa
choroba Addisona
odra
marskość wątroby
choroby skóry
układ kostny
krzywica
krwiak opłucnej
chrypka
CMV
hipereozynofilia
rak endometrium
zaburzenia psychosomatyczne
trądzik
dysplazja stawów biodrowych

 

choroba wieńcowa

Pojęcie medyczne choroba wieńcowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby wieńcowej napisana w sposób zrozumiały.

Choroba wieńcowa nazywana jest także niedokrwiennością serca. Jest jedna z najbardziej popularnych chorób, dotykająca zarówno Polaków jak i innych mieszkańców Europy i świata, tym samym zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Dawniej na określenie tej choroby stosowano nazwy dławicy sercowej czy bolesnej dusznicy. Jest to choroba o podłożu ściśle miażdżycowym.

Choroba ta polega na tym, że nasze serca nie jest zaopatrzane w potrzebną jemu do funkcjonowania dostateczną ilość tlenu. Oczywiście jak każda choroba serca, także i ta nie ma ściśle określonej, zamkniętej grupy przyczyn. Czynniki te, razem, kumulatywnie mogą powodować niebezpieczne dolegliwości. Wśród nich należy przede wszystkim wyróżnić nadwagę, palenie papierosów, bierny tryb życia często związany z siedzącą pracą, małą ilością sportu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Są także czynniki, które powodują choroby wieńcowe, na które bezpośrednio wpływu nie mamy , zaliczyć tu możemy wiek, płeć, a także czynniki dziedziczne..

Najbardziej powszechnym objawem jest silny ból w okolicach klatki piersiowej, związane z nim duszności i kołatania serca, często także w okolicach zamostkowych odczuwamy silne „palenie”., obciążenie.

Choroba przebiega niestety bardzo podstępnie, przede wszystkim dlatego, że ma wiele objawów, które rzadko utożsamia z chorobą układu wieńcowego. Początkowo są to delikatne, przeszywające bóle odczuwalne w okolicach klatki piersiowej, w zaawansowanej formie mogą to być bardzo silne dolegliwości bólowe odczuwane podczas nadmiernego wysiłku, dużego stresu.

Leczenie choroby wieńcowej ma charakter objawowy, który polega na tym, że lekarz stara się zniwelować wszystkie czynniki ryzyka, które powodują nasilenie się objawów tej choroby, polegać to może na zmianie diety i trybu życia, co ma duży wpływ na obniżenie masy ciała, tym samym zmniejszenia poziomu złego cholesterolu czy znacznego poprawienia parametrów ciśnienia tętniczego. Najważniejszym postępowaniem w przypadku tej choroby jest oczywiście profilaktyka już od najwcześniejszych lat młodzieńczych. Leczenie choroby wieńcowej może mieć także charakter farmakologiczny, który pełni funkcję pomocniczą.

Choroba dotyka ludzi, którzy posiadają kumulatywnie cechy ryzyka. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem choroby wieńcowej jest zawał serca, często powodujący śmierć.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]