Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
refluks żołądkowo przełykowy
cholera
oparzenia
nadkrwistość
nerwica natręctw
neuropatia
zapalenie tarczycy
hipogonadyzm męski
układ pokarmowy
nadżerka szyjki macicy
układ dokrewny
ból zeba
wrzód miękki
kamica nerkowa
opryszczka

 

choroba von Willebranda

Pojęcie medyczne choroba von Willebranda i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby von Willebranda napisana w sposób zrozumiały.

Chorobę von Willebranda zalicza się do wrodzonych skaz krwotocznych. Jej przyczyną jest nieprawidłowe działanie jednego z białek. Białko to odpowiedzialne jest za krzepnięcie krwi. Choroba ta w badaniach laboratoryjnych objawia się przede wszystkim poprzez wydłużenie czasu krwawienia, jeśli mamy do czynienia z prawidłową liczbą płytek. Nie jest to choroba, która dziedziczy się z punktu widzenia płci. Może zatem pojawić się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Choroba ta bardzo często mylona jest z hemofilią.

Rozpoznanie
Aby właściwie dokonać rozpoznania tej choroby konieczne jest dokonanie obserwacji szpitalnej. Dodatkowo należy przeprowadzić odpowiednie kliniczno-laboratoryjne badania diagnostyczne. Jeśli zaś chodzi o pierwszą pomoc w momencie pojawienia się krwawień, jak również o samo leczenie oraz profilaktykę, to są one analogiczne jak w hemofilii A.
Choroba von Willebranda przebiega raczej łagodnie. Bardzo często osoby, które są nią dotknięte, w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że na nią chorują. To schorzenie, które w znakomitej większości przypadków nie daje choremu żadnych widocznych objawów.

Objawy
Wśród objawów choroby, które można zaobserwować gołym okiem, najczęściej wymienia się łatwe siniaczenie a także różnorodne krwawienia, które pojawiają się częściej niż zwykle. Chodzi tutaj o krwawienie z nosa czy z dziąseł. Do tego można dołożyć również przedłużające się krwawienia ze skaleczeń. U dziewcząt bardzo często można zaobserwować przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Czasami objawy choroby mogą przyjąć postać krwawienia z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Na chorobę wskazywać będzie również przedłużone krwawienia po urazie.

Leczenie
Leczenie w przypadku tej choroby winno przyjąć postać terapii farmakologicznej. Przeważnie, w przypadku osób cierpiących na łagodną postać choroby, w zasadzie nie stosuje się żadnego specjalnego leczenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]