Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
czyrak ucha
myśli natrętne
ostuda
narkomania
alergie
żółtaczka
kiła
martwica przysadki
rak płuc
choroby hormonalne
krwawiączka A i B
chirurgia plastyczna
układ kostny
jęczmień
czyraki skórne

 

choroba Scheuermanna

Pojęcie medyczne choroba Scheuermanna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Scheuermanna napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Scheuermanna zwana młodzieńczą kifozą , polega na znacznej deformacji nasad trzonów, znajdujących się w kręgach. W medycynie określa się ją mianem martwicy jałowej. Dotyka ona młodzież w okresie pokwitania, najczęściej od 11- 14 roku życia. Znaczna deformacja kręgosłupa jest widoczna i ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego aparatu kostnego młodego człowieka. Patologia w zakresie wzrostu trzonów nasad kręgów jest podstawową przyczyną choroby, jednak co powoduje tak znaczne odchylenia od normy do dziś nie wiadomo.

Objawy choroby to przede wszystkim ból przeszywający cały kręgosłup, co powoduje znaczne pogarszanie się jakości postawy młodego człowieka, często rodzice doszukują się tutaj czynników środowiskowych związanych z brakiem ruchu, zbyt ciężkim plecakiem czy przeciążaniu jednej strony ciała poprzez noszenie toreb. Jednak często przyczyna tkwi w patologii nasad trzonów kręgów. Chorobie towarzyszy także uczucie zmęczenia, osłabienia. Postawa dziecka zaczyna pochylać się ku przodowi i zaczyna występować zjawisko okrągłych pleców. Ból kręgosłupa ujawnia się zwłaszcza podczas długim pozostaniu w jednej pozycji , w kobiet nasila się przed miesiączką.

Choroba przebiega podstępnie, początkowo są to tylko nieznaczne bóle pleców, które rodzice interpretują jako bóle towarzyszące temu, że dziecko rośnie i tak rzeczywiście może być. Stąd też warto skonsultować je z lekarzem, nie bagatelizować. Niepokojące powinny być znaczne zmiany w postawie dziecka, opisane powyżej, które są najważniejszym stadium choroby i najbardziej zauważalnym.

Leczenie tego typu choroby może mieć charakter niefarmaceutyczny, który polega przede wszystkim na uprawianiu sportów, zwłaszcza pływania, szczególnie w początkowej fazie rozwoju choroby. Drugim sposobem jest interwencja chirurga, która polega na zmniejszeniu dolegliwości doraźnie poprzez nadanie kifozie lepszej ruchliwości. Również profesjonalna rehabilitacja, polegająca na wykonywaniu określonych sekwencji ćwiczeń zmniejsza ból, dolegliwości i skutki powikłań.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem nieleczonej choroby jest przede wszystkim postępująca patologia funkcjonowania innych, ważnych elementów układu kostnego, stawów biodrowych, miednicy.

Choroba dotyka zwłaszcza chłopców o okresie dojrzewania, kiedy to zachodzą ważne procesy kostne w kręgosłupie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]