Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie opłucnej
nerwica histeryczna
osteonecrosis
stulejka
choroba Parkinsona
chrapanie
nagła głuchota
dalekowzroczność
układ płciowy
bielactwo
matołectwo
kamica moczanowa
mobbing
czerwienica
krętkowica kleszczowa

 

choroba Pfeiffera

Pojęcie medyczne choroba Pfeiffera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Pfeiffera napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Pfeiffera jest to schorzenie zakaźne. W Polsce bardziej jest znana pod nazwą mononukleozy zakaźnej. Najczęściej dotyka ona dzieci oraz młodzież w wieku dojrzewania. Chorobą tą możemy zarazić głównie przez ślinę, dlatego przez wielu jest ona nazywana także chorobą pocałunków. Innym sposobem przyjęcia wirusa Epsteina-Barr jest droga kropelkowa. Wylęganie jej nie trwa dłużej niż cztery do siedmiu dni. Atakuje głównie proces limfoproliferacyjny, a dokładnie hamuje go.

Objawy tego schorzenia są bardzo proste do zdiagnozowania. U chorych pojawia się bardzo wysoka gorączka, która może trwać nawet do dwóch tygodni. Przy okazji pacjenci uskarżają się na brak siły oraz na utratę apetytu. W trakcie choroby bardzo często występuje także angina oraz powiększone węzły chłonne. W cięższych przypadkach może dojść do powiększenia wątroby bądź śledziony. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć także obrzęki w okolicy powiek. Podczas leczenia antybiotykami zauważono, że u blisko dziewięćdziesięciu procent chorych pojawiła się czerwona wysypka rozsiana po całym ciele.

Leczenie choroby Pfeiffera jest dość skomplikowane, gdyż nie wynaleziono jeszcze lekarstwa, które bezpośrednio odpowiada za walkę z tym wirusem. Dlatego w takich przypadkach stosuje się leczenie objawowe. Pacjentowi podaje się antybiotyki oraz lekarstwa przeciwgorączkowe. Podczas rekonwalescencji należy stosować rygorystyczną dietę opartą na dużej ilości witamin. Chory przez ten cały okres powinien dużo odpoczywać i praktycznie nie ruszać się z łóżka. Przy powikłaniach bezpośrednio związanymi z neurologią stosuje się także kortykosterydy. Niestety jeszcze żadna korporacja farmakologiczna nie wynalazła jeszcze skutecznej szczepionki na chorobę Pfeiffera.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]