Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niewydolność krążenia
zapalenie najądrza
chrapanie
nowotwory
choroba górska
przewlekły nieżyt nosa
postrzał i rwa kulszowa
reumatoidalne zapalenie stawów
nowotwór
prosaki
astma atopowa
zapalenie płuc
jęczmień
leukocytopenia
zapalenie ślinianek

 

choroba Perthesa

Pojęcie medyczne choroba Perthesa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Perthesa napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Perthesa jest dość osobliwą przypadłością, która dopada przeważnie młodych chłopców na przełomie od trzeciego do trzynastego roku życia. Pochodzenie tej choroby jest do tej pory całkowicie nieznane. Szczególnie, że dotyczy ona przeważnie dzieci płci męskiej rasy białej. Sporadycznie ta choroba pojawia się u dziewczynek czy u dzieci innej rasy.

Dolegliwość ta polega na jałowej martwicy kości udowej. Przebieg tej uciążliwej choroby jest bardzo długi i uciążliwy dla pacjenta. Najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka, dzięki której jesteśmy w stanie zmniejszyć cierpienie naszej pociechy. Ponieważ ta choroba atakuje praktycznie tylko i wyłącznie małych chłopców, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich rozwój kostny.

Objawy choroby Perthesa możemy dostrzec już u trzyletnich chłopców. Podstawowymi symptomami tej dolegliwości są przykurcze w okolicy biodra, zmniejszenie zakresu ruchu chorej kończyny a także utykanie. W niektórych przypadkach możemy także zaobserwować znaczne spłaszczenie mięśnia pośladkowego a także krótszą stopę. Jak widać te objawy są na tyle widoczne, że rodzice są w stanie wykryć je odpowiednio wcześnie, co pozwoli na szybką reakcje ortopedy, który zarządzi odpowiednie leczenie.

Leczenie tej choroby jest w głównej mierze uwarunkowane od szybkiego jej wykrycia. Czym wcześniej zostanie ona zdiagnozowana tym mniej będziemy musieli poświecić czasu na rekonwalescencję. Podstawową metodą leczenia tej choroby jest długotrwała rehabilitacja a także systematyczne obciążanie danej nogi. Zalecane jest także stosowanie wyciągu, który poprawi ruchowość takiej kończyny. W niektórych przypadkach będziemy zmuszeni do założenia gipsu w okolicach biodra. W ekstremalnych przypadkach koniecznością będzie operacja, gdzie użyta będzie osteotomia Saltera.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]