Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
częstoskurcz napadowy
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
opryszczka
wymioty
choroba tarczycy
miesiączka
lęk
ostra białaczka szpikowa
układ nerwowy
choroba Hashimoto
wole proste
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
okulistyka
otępienie starcze
zaburzenie rytmu serca

 

choroba Parkinsona

Pojęcie medyczne choroba Parkinsona i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Parkinsona napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Parkinsona niegdyś zwana była drżączką poraźną. Choroba należy do katalogu chorób układu pozapiramidalnego, a związana jest przede wszystkim z ośrodkowym układem nerwowym. Choroba została sklasyfikowana w roku 1817 przez lekarza Jamesa Parkinsona, stąd jej nazwa. Jednak bardziej została poznana dopiero znacznie później.

Przyczyny choroby bezpośrednio tkwią w układzie nerwowym i są związane ze zmianami jakie z upływem lat, następują w komórkach nerwowych. Czynniki, które powodują chorobę mogą mieć charakter genetyczny, jednak pełny ich katalog nie został do dziś poznany.

Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby są trzęsące się dłonie. Także znaczne spowolnienie ruchów, mniejszy ich zasięg może świadczyć o chorobie Parkinsona. Często obserwuje się silne napięcie mięśni, zwłaszcza na twarzy, co powoduje efekt maski. Także w spoczynku mięśnie drżą i chory nie jest w stanie nad tym zapanować. Ze względu na nieprawidłowe napięcie mięśni, także dochodzi do ślinotoku. Chory nie może w pełni nad sobą panować dlatego często następują upadki. W tej chorobie wyróżniamy swoiste tendencje spadania, albo do przodu, albo do tyłu albo w bok.

Przebieg choroby jest wieloetapowy, wyróżniamy w niej objawy, które mają charakter przedchorobowy, a są to zaburzenia węchowe, stany depresyjne czy choroby układu ruchu. Jest to pierwszy etap przebiegu choroby. Choroba przebiega bardzo wolno, postępuje z roku na rok. Nawet leczenie nie jest w stanie zniwelować jej nieprzyjemnych objawów, które niestety prowadzą do kalectwa. Jednak każde akty rehabilitacyjne mogą znacznie poprawić sprawność chorego, jest to kwestia indywidualna.

Leczenie choroby Parkinsona przede wszystkim ma charakter farmakologiczny, tym samym może dawać różne skutki. Leczenie choroby może także aktywizować sferę psychiki chorego, może mieć charakter terapii muzyką. W dzisiejszej medycynie stosuje się nawet metody operacyjne, które związane są ze stymulacją ognisk chorobowych w mózgu, a nawet przeszczepami istoty czarnej, które znajduje się w komórkach nerwowych.

Choroba Parkinsona dotyka ludzi starszych, a także młodych najczęściej w przedziale do 20- 40 lat. Dotyka 1% ludzi na świecie. Katalog znanych osób, które zmagały się z chorobą Parkinsona jest bardzo bogaty, warto tutaj wymienić postać papieża Jana Pawła II. Postępujące kroki choroby obserwowaliśmy z każdą pielgrzymką do naszego kraju.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]