Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
schizofrenia
przyzębica
świerzbiączka
krzywica
pyrosis
zapalenie jądra
choroba zawodowa
wstrząs urazowy
niedoczynność hormonalna jajników
narkomania
zakupoholizm
zawał mięśnia sercowego
aids
choroby psychiczne
białaczka

 

choroba Krona

Pojęcie medyczne choroba Krona i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Krona napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Krona to choroba układu pokarmowego. To schorzenie, które występuje głównie w jelicie cienkim. Można zatem powiedzieć, iż jest to stan zapalny jelita. Jak jednak doświadczenie wskazuje, choroba ta może pojawiać się równie dobrze w całym naszym układzie pokarmowym. Funkcjonuje wiele innych nazw tego schorzenia. Można spotkać się z nazwą choroba Cohna jak również choroba Leśniowskiego-Crohna.

Choroba Leśniowskiego i Crohna to przewlekły i bardzo dokuczliwy stan zapalny. Rozwija się on na granicy jelita cienkiego oraz jelita grubego. Jej przyczyny nie są do końca poznane. Specjaliści twierdzą, że choroba może wiązać się ze stresującym trybem życia, skłonnościami do alergii lub też nieodpowiednią dierą. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest jego przewlekły przebieg, który posiada także okresy zaostrzeń oraz złagodzenia objawów. Poza tym pojawia się charakterystyczny naciek zapalno-wytwórczy. W związku z tą chorobą powierzchnia błony śluzowej może ulec owrzodzeniu, mogą także tworzyć się masy ziarniste. W późniejszym etapie mogą także tworzyć się zrosty, które utrudniają transport treści jelitowej.

Objawy to przede wszystkim silne bóle w środkowej i dolnej części brzucha. Można powiedzieć, że przypominają one skurcze. Poza tym pojawia się biegunka zawierająca czasami domieszkę śluzu czy krwi. Ponadto schorzeniu towarzyszą wzdęcia, wychudzenie, niedokrwistość a także brak apetytu oraz stany gorączkowe. Przeważnie choroba dotyka młodych dorosłych. Dość rzadko występuje w naszym kraju. Choroba może mieć podłoże genetyczne. Zatem osoby, u których członkowie rodziny cierpieli na choroby zapalne jelit, są obarczeni zwiększonym prawdopodobieństwem zapadnięcia na tę chorobę.

Leczenie to przede wszystkim łagodzenie występującego bólu. Poza tym należy jak najszybciej opanować stany zapalne. Zaleca się także uzupełnienie u pacjenta wszelkich niedoborów pokarmowych. Niestety, nie można jej tak do końca wyleczyć. Tak więc osoby, które zostały dotknięte tego rodzaju schorzeniem, będą musiały zadowolić się jedynie tym, że można usunąć jego objawy i doprowadzić do tego, że podleczy się je na kilka najbliższych lat. Niestety po pewnym okresie choroba najprawdopodobniej powróci. To właśnie dlatego osoba, która dotknięta została tym schorzeniem, musi na bieżąco poddawać się okresowym badaniom kontrolnym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]