Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
atopowe zapalenie skóry
skazy krwotoczne
nerwica natręctw
celiakia
bębnica
zespół Downa
reumatyzm
układ dokrewny
choroby mięśni
oko nadwzroczne
choroba Banga
polipy jelita
artroza
salmonellowe zatrucie pokarmowe
powiększenie węzłów chłonnych

 

choroba Heinego i Medina

Pojęcie medyczne choroba Heinego i Medina i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Heinego i Medina napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Heinego i Medina (zwana także polio, poliomyelitis, nagminne porażenie dziecięce) jest to choroba zakaźna, w przebiegu której dochodzi do wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego. Nazwa choroby pochodzi od dwóch uczonych, którzy ją opisali (byli to Jakob Heine i Karl Oskar Medin). Choroba wywoływana jest przez wirus polio, który dostaje się do organizmu drogą fekalno-oralną. Wirus po wniknięciu do organizmu namnaża się w jelitach przez kilkanaście dni. Kolejnymi ofiarami wirusa padają węzły chłonne i układ krwionośny. Organizm może zwalczyć chorobę za pomocą wytworzenia się przeciwciał, a jeśli tak się nie stanie, to następuje rozprzestrzenienie się wirusów w całym ciele człowieka, w tym w ośrodkowym układzie nerwowym.

Choroba może przebiegać bezobjawowo bądź może dawać objawy nieswoiste. Może także pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które charakteryzuje się szybkim przebiegiem i brakiem powikłań. Czasami zakażenie wirusem przybiera postać porażenną. W wyniku rdzennej postaci porażenia powstaje porażenie wiotkie, zwykle asymetryczne. W konsekwencji zakażenia neuronów, unerwiane przez nie mięśnie stopniowo zanikają. Zakażenie może mieć także postać opuszkową (zainfekowana zostaje podstawa mózgu, ośrodki: oddechowy i krążenia) lub rdzenno-opuszkowej (zakażony jest zarówno rdzeń jak i podstawa mózgu).

Chorobie Heinego i Medina zapobiega się przyjmując szczepionki. Są na tyle skuteczne, że choroba obecnie występuje bardzo rzadko, a w XXI wieku praktycznie w Polsce nie występowała. Ze względu na wirusowy charakter choroby jest ona trudna do leczenia – brak skutecznego leku. Istnieje także potrzeba izolacji chorego tak, by nie zarażał otoczenia. Chorym podawane są środki przeciwbólowe i płyny. Stosowane są także zabiegi fizjoterapeutyczne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]