Słownik medyczny

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

Najnowsze hasła:

salmonellowe zatrucie pokarmowe
powiększenie węzłów chłonnych

choroba Heinego i Medina

Pojęcie medyczne choroba Heinego i Medina i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Heinego i Medina napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Heinego i Medina (zwana także polio, poliomyelitis, nagminne porażenie dziecięce) jest to choroba zakaźna, w przebiegu której dochodzi do wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego. Nazwa choroby pochodzi od dwóch uczonych, którzy ją opisali (byli to Jakob Heine i Karl Oskar Medin). Choroba wywoływana jest przez wirus polio, który dostaje się do organizmu drogą fekalno-oralną. Wirus po wniknięciu do organizmu namnaża się w jelitach przez kilkanaście dni. Kolejnymi ofiarami wirusa padają węzły chłonne i układ krwionośny. Organizm może zwalczyć chorobę za pomocą wytworzenia się przeciwciał, a jeśli tak się nie stanie, to następuje rozprzestrzenienie się wirusów w całym ciele człowieka, w tym w ośrodkowym układzie nerwowym.

Choroba może przebiegać bezobjawowo bądź może dawać objawy nieswoiste. Może także pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które charakteryzuje się szybkim przebiegiem i brakiem powikłań. Czasami zakażenie wirusem przybiera postać porażenną. W wyniku rdzennej postaci porażenia powstaje porażenie wiotkie, zwykle asymetryczne. W konsekwencji zakażenia neuronów, unerwiane przez nie mięśnie stopniowo zanikają. Zakażenie może mieć także postać opuszkową (zainfekowana zostaje podstawa mózgu, ośrodki: oddechowy i krążenia) lub rdzenno-opuszkowej (zakażony jest zarówno rdzeń jak i podstawa mózgu).

Chorobie Heinego i Medina zapobiega się przyjmując szczepionki. Są na tyle skuteczne, że choroba obecnie występuje bardzo rzadko, a w XXI wieku praktycznie w Polsce nie występowała. Ze względu na wirusowy charakter choroby jest ona trudna do leczenia – brak skutecznego leku. Istnieje także potrzeba izolacji chorego tak, by nie zarażał otoczenia. Chorym podawane są środki przeciwbólowe i płyny. Stosowane są także zabiegi fizjoterapeutyczne.

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]