Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie krtani
miesiączka
brodawki weneryczne
kolka jelitowa
konwulsje
gigantyzm
ból głowy
kolka nerkowa
drgawki
czkawka
padaczka
neurologia
zapalenie sutka
hyperopia
reumatyzm

 

choroba górska

Pojęcie medyczne choroba górska i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby górskiej napisana w sposób zrozumiały.

Chociaż może się wydawać, że zdefiniowanie choroby górskiej nie ma większego sensu, to prawda jest inna. Występuje ona sporadycznie, na przykład u osób, które planują udać się w wysoko położone tereny lub odbywać górskie wycieczki. Jeżeli dana osoba pochodzi z równin, już kilka godzin po tym, jak przekroczy wysokość trzech tysięcy metrów, wystąpić będą mogły pierwsze objawy.

Dolegliwościami, które towarzyszą temu schorzeniu są bóle głowy, utrata apetytu, niespokojny sen, znużenie, czy nudności. Są to objawy lekkie, a w momencie, kiedy choroba górska objawia się mocniej, dojść może do przyśpieszenia akcji serca, trudności z oddychaniem, apatii, zawrotów głowy, wymiotów, a czasami nawet do euforii.

Powodem tej choroby jest to, że na dużych wysokościach, zawartość tlenu w powietrzu jest mniejsza. To właśnie z tego wynikają wszystkie opisane powyżej objawy.

Zachorować mogą takie osoby, które bez dobrej aklimatyzacji wspinają się bardzo wysoko. Może to spotkać nawet co drugą taką osobę, a szczególnie narażone są dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego roku życia.

Rzadko, ale zdarza się, że powikłaniami, jakie wywołuje choroba górska będą obrzęk płuc, krwawienie do siatkówki, a także obrzęk mózgu. Dowodem na to ostatnie jest to, że bólu głowy nie zwalczają środki przeciwbólowe. Aby móc uniknąć zachorowania, należy się stopniowo przyzwyczajać do warunków w jakich spędza się czas. Dlatego, ważne jest to, aby wspinać się każdego dnia wyżej, ale w rozsądnych ilościach, a unikać jednorazowego pokonywania dużych wysokości. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe z przyczyn niezależnych od nas, ale gdy tylko istnieje taka możliwość, to dobrze jest stosować się do tych zaleceń. Po co ktoś miałby zachorować na taką uciążliwą chorobę, skoro można tego uniknąć?

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]