Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
rak płuc
objawy ciąży
gonartroza
wrodzona niedoczynność tarczycy
nagła głuchota
ornitoza
przewlekła niewydolność wieńcowa
matołectwo
hipotyreoza
krótkowzroczność
ostuda
układ pokarmowy
choroba Parkinsona
nerwica depresyjna
nudności

 

choroba glutenowa

Pojęcie medyczne choroba glutenowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby glutenowej napisana w sposób zrozumiały.

Choroba glutenowa jest rodzajem choroby genetycznej, polega na przekazywaniu z pokolenia na pokolenie, braku tolerancji przez organizm glutenu. Zwana jest także celiakią. Gluten jest podstawowym składnikiem mąki, tym samym nietolerancja glutenu powoduje drastyczne zmiany w diecie, na całe życie.

Podstawową przyczyną choroby glutenowej jest nadwrażliwość organizmu na działanie białka, glutenu. Skoro organizm nie toleruje tego typu substancji, tym samym jeżeli zostaną one wprowadzone do organizmu rozpoczyna procesy obronne, namnaża produkcję białych krwinek, co ma destrukcyjny wpływ na nabłonek jelita cienkiego, tym samym uniemożliwiając jego pracę.

Objawy są zauważalne już w okresie niemowlęcym ,kiedy to do diety dziecka wprowadzamy produkty zawierające gluten, zarówno pieczywo jak i ciastka, zwłaszcza popularne biszkopty. Jest okres od 6 do 12 miesiąca życia. Dzieci posiadające tę chorobę często nie rozwijają się prawidłowo, są blade, ospałe, po posiłku bardzo niespokojne. W dorosłych objawy są nieco inne, przede wszystkim następuje znaczny spadek wagi i związane z nim bóle kości, stawów. Osoby posiadają tłuszcz w stolcu, życie dezorganizują im bóle brzucha i biegunki. Im dziecko jest młodsze tym objawy są burzliwsze, najczęściej związane są z bolesnymi skurczami brzucha, wymiotami. W osób dorosłych objawy nietolerancji glutenu mogą wystąpić przede wszystkim w wyniku przebycia chorób zakaźnych czy nawet ciąży.

Choroba przebiega podstępnie, ponieważ okresy występowania dolegliwości mogą przeplatać się z okresami bezobjawowymi. Niestety nie ma leków, które spowodowałyby całkowite ustąpienia choroby, podstawowym środkiem leczniczym jest bezglutenowa dieta, często nastręczająca dużych trudności w stosowaniu, ponieważ w bardzo wielu produktach czołowych kuchni polskiej gluten występuje, jest ona tym samym kosztowna. Ale tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec skutkom tej choroby.

Powikłania związane z celiakią to przede wszystkim patologiczne zmiany w obrębie jelita cienkiego uniemożliwiające prawidłowe trawienie i dostarczenie organizmowi wartości odżywczych z pokarmów.

Choroba ze względu na swój dziedziczny rodowód może dotknąć każdego, u kogo w rodzinie występują podobne objawy. W Polsce zachorowanie na tę chorobę jest umiarkowane, często wykrywana jest dopiero w okresie dojrzewania, ponieważ może mieć utajoną formę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]