Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gigantyzm
zapalenie macicy
konflikt matczyno płodowy
trądzik
półpasiec
koklusz
drżączka poraźna
astma pyłkowa
zapalenie dziąseł
otyłość
miastenia
furuncle
wstrząs anafilaktyczny
niedoczynność hormonalna jajników
paradontoza

 

choroba Cushinga

Pojęcie medyczne choroba Cushinga i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Cushinga napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Cushinga jest to bardzo poważne schorzenie, które bardzo ciężko wyleczyć. Polega ono na nadczynności kory nadnerczy. Choroba ta jest wywoływana przez gruczolaki bądź nowotwór tego narządu. W sporadycznych przypadkach może także powstać dzięki zaburzeniom układu przysadko-podwzgórzowego. Wszystkie te czynniki powodują przerost a następnie nadczynność nadnerczy. W niektórych przypadkach choroba ta ujawnia się u ludzi, którzy leczyli się na inne choroby, za pomocą glikokortykosterydów.

Symptomy tego schorzenia mogą być różnorakie. Najczęściej jednak zauważalny jest przyrost masy ciała, a w niektórych przypadkach nawet i otyłość. Nadmierny tłuszcz gromadzony jest w okolicach karku i twarzy. Jest to tak zwana twarz księżycowata. U takich ludzi widoczne są bardzo szerokie rozstępy, które pojawiają się między innymi na dole brzucha, udach a nawet piersiach. U kobiet mogą wystąpić także zaburzenia w cyklu miesiączkowym. Dość często pojawia się także wysypka oraz swędzenie skóry. Niekiedy chorobie tej towarzyszy także cukrzyca, osteoporoza lub nadciśnienie tętnicze. W przypadku, kiedy to schorzenie występuje u dzieci może wywołać karłowatość. Sporadycznie mamy do czynienia także z martwicą skóry.

Leczenie choroby Cushinga jest uwarunkowane o przyczyny jej powstania. Najczęściej polega ono na radioterapii i farmakologii. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie chirurgiczne. Ta ostatnia metoda przynosi największe sukcesy. Należy pamiętać, że osoba cierpiąca na tą chorobę musi przestrzegać także diety wysokobiałkowej. Dodatkowo należy także systematycznie wyrównywać stężenie potasu, który jest jednym z winowajców tej przypadłości. Osoby, u których zdiagnozowano to schorzenie bardzo długo dochodzą do siebie. Rekonwalescencja może potrwać nawet parę miesięcy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]