Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
listerioza
toksyczne zapalenie jelit
rak szyjki macicy
hiperaldosteronizm
zapalenie opłucnej
nerwica depresyjna
cholera
trądzik pospolity
nerwica histeryczna
febra
nerwica natręctw
nadkrwistość
zapalenie tchawicy
syfilizm
katar

 

choroba Buergera

Pojęcie medyczne choroba Buergera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Buergera napisana w sposób zrozumiały.

W chorobie Buergera dochodzi do zwężania się lub całkowitego zarastania małych i średnich tętnic. Choroba ta jest wynikiem zapalenia występującego w ścianie tętnicy i powstających zakrzepów. Zazwyczaj tworzą się one w tętnicach kończyn dolnych, o wiele rzadziej w pozostałych.

Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak zauważa się, że dotyka ona głównie mężczyzn między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia, którzy palą tytoń. Naukowcy twierdzą również, że przyczyną może być zakażenie przez bakterię, wirusa lub grzyba. Choroba Buergera może być też związana z obniżoną odpornością organizmu. Na chorobę narażone są także osoby, które żyją w zimnym klimacie, mają stresujący tryb życia, w ich rodzinie występowała ta choroba, mają miażdżycę naczyń lub którąś z chorób zapalnych tkanki łącznej.

Objawy choroby Buergera w jednym momencie się nasilają, a w drugim całkowicie ustępują. Należą do nich: bóle w stopie lub podudziu, które nasilają się podczas chodzenia, a znikają po wypoczynku, bladość lub zasinienie stóp, mrowienie w stopach, które zostały wystawione na zimno. Jeśli choroba jest zaawansowana pojawiają się owrzodzenia na palcach stóp lub rąk. Są one bardzo bolesne i trudno się goją. Jeśli zauważyliśmy któryś z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy czym prędzej skontaktować się z lekarzem, konsultacji lekarskiej wymaga również ostre nasilenie się choroby.

Aby zapobiec chorobie Buergera należy przestać palić papierosy, unikać stresu, być na diecie niskotłuszczowej, uprawiać sport, dbać o ciepło i higienę stóp. Choroba ta jest uznawana za nieuleczalną, jednak jej objawy można spowolnić poprzez odpowiednie leczenie, które zaleci lekarz. Mimo tego z czasem choroba Buergera prowadzi do owrzodzeń, martwicy i w konsekwencji prowadzi to do amputacji.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]