Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
miesiączka
oparzenia chemiczne
katar
zapalenie jądra
chemioterapia
skaza moczanowa
stulejka
hemoroidy
krzywica
zaburzenie rytmu serca
kardiomepatie
przewlekły nieżyt nosa
choroba Buergera
alergiczny katar
febra

 

choroba Buergera

Pojęcie medyczne choroba Buergera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Buergera napisana w sposób zrozumiały.

W chorobie Buergera dochodzi do zwężania się lub całkowitego zarastania małych i średnich tętnic. Choroba ta jest wynikiem zapalenia występującego w ścianie tętnicy i powstających zakrzepów. Zazwyczaj tworzą się one w tętnicach kończyn dolnych, o wiele rzadziej w pozostałych.

Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak zauważa się, że dotyka ona głównie mężczyzn między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia, którzy palą tytoń. Naukowcy twierdzą również, że przyczyną może być zakażenie przez bakterię, wirusa lub grzyba. Choroba Buergera może być też związana z obniżoną odpornością organizmu. Na chorobę narażone są także osoby, które żyją w zimnym klimacie, mają stresujący tryb życia, w ich rodzinie występowała ta choroba, mają miażdżycę naczyń lub którąś z chorób zapalnych tkanki łącznej.

Objawy choroby Buergera w jednym momencie się nasilają, a w drugim całkowicie ustępują. Należą do nich: bóle w stopie lub podudziu, które nasilają się podczas chodzenia, a znikają po wypoczynku, bladość lub zasinienie stóp, mrowienie w stopach, które zostały wystawione na zimno. Jeśli choroba jest zaawansowana pojawiają się owrzodzenia na palcach stóp lub rąk. Są one bardzo bolesne i trudno się goją. Jeśli zauważyliśmy któryś z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy czym prędzej skontaktować się z lekarzem, konsultacji lekarskiej wymaga również ostre nasilenie się choroby.

Aby zapobiec chorobie Buergera należy przestać palić papierosy, unikać stresu, być na diecie niskotłuszczowej, uprawiać sport, dbać o ciepło i higienę stóp. Choroba ta jest uznawana za nieuleczalną, jednak jej objawy można spowolnić poprzez odpowiednie leczenie, które zaleci lekarz. Mimo tego z czasem choroba Buergera prowadzi do owrzodzeń, martwicy i w konsekwencji prowadzi to do amputacji.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]