Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gonartroza
grypa
rak płuc
kamica żółciowa
częstoskurcz napadowy
toksyczne zapalenie jelit
choroby zwyrodnieniowe
rak jajnika
zapalenie mózgu
czyraczność
zapalenie trzustki
rak nerki
cholera
depresja
nadciśnienie tętnicze

 

choroba Alzheimera

Pojęcie medyczne choroba Alzheimera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby Alzheimera napisana w sposób zrozumiały.

Choroba Alzheimera to poważne schorzenie, które polega na powstawaniu zaburzeń w zakresie funkcjonowania mózgu. To chyba najczęściej występująca dolegliwość, którą określa się mianem schorzeń otępiennych. To choroba, której głównym objawem jest stopniowy, ale postępujący zanik pamięci. Poza tym osoba dotknięta tym schorzeniem traci swoje zdolności, które pozwalały jej myśleć abstrakcyjnie oraz logicznie wykonywać złożone zadania. W miarę postępu tej choroby dotknięte nią osoby nie są w stanie samodzielnie wykonywać nawet najprostszych czynności.

Na chwilę obecną trudno jest powiedzieć, co bezpośrednio wywołuje tę chorobę. Znane są jednak czynniki, które na pewno wywierają wpływ na rozwój tej choroby. Wśród nich na pewno bardzo istotną rolę odgrywa wiek, bowiem im człowiek starszy, tym wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Istotna jest także historia rodziny oraz obciążenia natury genetycznej. Jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na Alzheimera, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że choroba ta stanie się również naszym udziałem.

Objawy Alzheimera to przede wszystkim: utrata pamięci, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, problemy z komunikowaniem się, zapominanie słów, dezorientacja (zarówno czasu jak i miejsca), zmiany nastroju, zmiany osobowości, utrata inicjatywy lub też zostawianie przedmiotów codziennego użytku w nietypowych dla nich miejscach. Takie i podobne im symptomy powinny stać się dla nas znakiem, że z bliską nam osobą dzieje się coś złego.

Chorobę należy właściwie zdiagnozować. Do tego celu stosuje się zarówno testy, które sprawdzają pamięć chorego oraz jego poszczególne zdolności, które ulegają upośledzeniu na skutek choroby. Dla pewności stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Choroby w zasadzie nie da się wyleczyć, ale można znacznie zredukować jej objawy i łagodzić dyskomfort chorych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]