Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie płuc
choroba Addisona
miażdżyca
rak płuc
gorączka gruczołowa
myśli natrętne
rak endometrium
zaburzenie rytmu serca
limfopenia
otoskleroza
nieżyt żołądka
furuncle
mięśniak macicy
egocentryzm
trądzik

 

choroba afektywna dwubiegunowa

Pojęcie medyczne choroba afektywna dwubiegunowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja choroby afektywnej dwubiegunowej napisana w sposób zrozumiały.

Choroba afektywna dwubiegunowa nazywana jest powszechnie depresją dwubiegunową, zaburzeniami maniakalno - depresyjnymi. Choroba jest coraz częściej obserwowana w cywilizowanym świecie.

Przyczyny tej psychicznej choroby nie są bezpośrednio znane, istnieją tylko tezy, które w mniejszym lub większym stopniu są poparte naukowo, jednak żadna z nich nie odpowiada nam na problem wystarczająco. Wielu naukowców uważa, że przyczyną choroby afektywnej dwubiegunowej może być przebycie trudnego dzieciństwa, a także problematycznego okresu dojrzewania, które destrukcyjnie zadziałało na rozwój osoby chorej. Także wysoka podatność na stres może powodować zaburzenia. Z fizjologicznego punktu widzenia wysnute są teorie o rzekomym podłożu genetycznym choroby. Także zła praca neuroprzekaźników może w znacznym stopniu powodować stany maniakalne.

Objawami choroby są przede wszystkim regularne następowanie po sobie stanów euforii, ze stanami silnej depresji, a nawet manii. Radykalna zmiana nastrojów, która nie ma uzasadnienia czynnikami zewnętrznymi jest pierwszym objawem, który powinien budzić nasz niepokój.

Przebieg choroby jest destrukcyjny przede wszystkim dla samego chorego. Przebieg charakteryzuje się cyklicznością faz, które często kończą się kolejnymi próbami samobójczymi, obniżoną samooceną czy skłonnością do nadużywania alkoholu. Faza maniakalna to przede wszystkim większa aktywność chorego na wielu polach.

Leczenie choroby jest niezwykle trudne, stosuje się środki przeciwdepresyjne. Aby zapobiec nawracaniu niekorzystnych faz choroby, często lekarz zleca podawanie leków, które poprawiają nastrój, tym samym nawrót niekorzystnych faz jest mniej prawdopodobny. Leczenie odbywa się tylko metodami farmakologicznymi, jednak profilaktyka, w postaci sportu, większego relaksu jest także wskazana.

Choroba dotyka przede wszystkim osoby, które mają za sobą trudne dzieciństwo czy dojrzewanie, często są to osoby z patologicznych środowisk rodzinnych, nieposiadające wysokiej samooceny.
Warto podkreślić, że zaburzenia nastrojów jakie towarzyszą tej chorobie nie mają charakteru wybitnie zewnętrznego, co znaczy, że zmiana nastrojów nie wynika ze zmian rzeczywistości, niekorzystnych uwarunkowań, ale przede wszystkim jest efektem złej pracy mózgu. Choroba dotyka osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, wtedy się najczęściej także ujawnia, choć w medycynie znane są przypadki, gdzie chorobę afektywną dwubiegunową stwierdzono już u osoby 10-letniej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]