Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
czyraczność
choroba Hashimoto
limfopenia
zaspół nerczycowy
endometrioza
gruźlica
rak płuc
fobia społeczna
wrzód weneryczny
zespół Cushinga
mięśniak macicy
choroba afektywna dwubiegunowa
arytmia
nadżerka szyjki macicy
krótkowzroczność

 

cholesterol

Pojęcie medyczne cholesterol i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cholesterolu napisana w sposób zrozumiały.

Cholesterol jest tłuszczem, wytwarzanym przez wątrobę i niezbędnym do normalnego funkcjonowania organizmu. Jest to związek, który zawierają błony komórkowe wszystkich komórek ciała ludzkiego. We krwi przenoszą go lipoproteiny, które dzielą się na pozytywnie działające związki HDL oraz negatywne komórki LDL. Te pierwsze są jednym z czynników, zapobiegających chorobie wieńcowej ze względu na przyczynianie się do rozpadu cholesterolu. Natomiast cholesterol LDL powoduje odkładanie się niekorzystnych tłuszczów na ściankach komórek i ma bardzo duży wpływ na powstawanie m.in. choroby wieńcowej. Stąd też na problemy spowodowane wysokim poziomem cholesterolu w organizmie narażone są bardziej osoby z nadwagą oraz spożywające duże ilości pokarmów wysokotłuszczowych.

Istnieje kilka objawów, które można powiązać z występowaniem w organizmie arteriosklerozy, a do których należą m.in. bóle w klatce piersiowej czy w nogach, spowodowane zakrzepami i zwężeniem tętnic, doprowadzających krew z serca do narządów. W niektórych przypadkach (dotyczy to głównie odziedziczenia choroby cholesterolowej) da się zauważyć także żółte plamki wokół oczu oraz innych miejscach na skórze ciała. Spośród wielu przyczyn, które mogą wpływać na wysoki poziom cholesterolu we krwi, należy wymienić oprócz nadwagi oraz spożywania dużej ilości tłuszczów także brak ćwiczeń fizycznych, picie w nadmiarze alkoholu czy palenie papierosów.

Zwiększony poziom cholesterolu wykrywa się w trakcie badania krwi. Zależnie od płci, wieku czy też aktywności życiowej lekarz zaleca przede wszystkim ograniczenie tłuszczów w codziennej diecie, a także w miarę możliwości zażywanie ruchu. Istnieją także leki, działające pozytywnie na obniżanie poziomu cholesterolu (należą do nich także tabletki przeciwzakrzepowe, stosowane w poważniejszych i bardziej zaawansowanych przypadkach).

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]