Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
węzły chłonne
choroba Haglunda Severa
zapalenie sutka
dni płodne
zapalenie żołądka
hipogonadyzm męski
chłoniak
reumatoidalne zapalenie stawów
stwardnienie rozsiane
zespół Conna
choroby jelita grubego
zapalenie gruczołu krokowego
eunuchoidyzm
cukrzyca
dreszcze

 

cholera

Pojęcie medyczne cholera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cholery napisana w sposób zrozumiały.

Cholera jest ostrą i zaraźliwą chorobą zakaźną przewodu pokarmowego, panującą w krajach Azji południowo-wschodniej, jednakże czasowo przenoszącą się także na inne kontynenty. Wywoływana jest ona przez bakterie przecinkowca, który nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi. Zwykle występuje w formie epidemii, głównie w krajach o ubogim standardzie sanitarnym, będących w trakcie wyniszczającej wojny lub nękanych klęskami żywiołowymi, itp. Pałeczki bakterii przecinkowca wydzielają enterotoksynę, która uszkadza gospodarkę wodną i elektrolitową jelita cienkiego. Istotny jest fakt, że nie jest ona przenoszona tylko przez jej nosicieli, ale może występować na powierzchni rozmaitych skorupiaków morskich. Zakażenia cholerą można również doznać przebywając w brudnym otoczeniu, głównie spożywając skażoną wodę powierzchniową i produkty spożywcze, które miały z nią kontakt.

Najpóźniej w piątym dniu od zakażenia chory zaczyna u siebie zauważać objawy, takie jak: ból brzucha, biegunka, zmiana tonu głosu, wymioty, a w dalszych stadiach zapadnięte oczy i marszczenie się skóry. Cholerę można odróżnić od innych zatruć przebiegiem bez gorączki. W przypadku braku leczenia następuje gwałtowne odwodnienie organizmu chorej osoby, nawet do 20 litrów na dobę, a w konsekwencji doprowadza to do śmierci u 30 % pacjentów. Rozpoznanie cholery odbywa się na drodze badań klinicznych oraz wyizolowaniu pałeczki z kału chorego.

Pierwszą i główną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku podejrzenia cholery jest zapewnienie chorej osobie stałego dostępu do płynów, aby zapobiec całkowitemu odwodnieniu. Można tego dokonywać zarówno doustnie, jak i przy pomocy ciągłego podłączenia do kroplówki. Do metod leczenia należy też zaliczyć zaopatrywanie chorego w sole mineralne po rozpoznaniu cholery, a także wodnych roztworów potasu, cukru oraz sodu doustnie albo pozajelitowo. W razie konieczności stosuje się również terapię antybiotykową. Leczenie w takiej formie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Jednak oprócz pamiętaniu o zasadach higieny, wybierając się do kraju, gdzie występowały epidemie cholery, możemy się zabezpieczyć jeszcze w inny sposób. Przed podróżą mianowicie można zaszczepić się przeciwko tej chorobie zakaźnej. Szczepionka ta nie zapobiega zachorowaniu na cholerę, ale w znacznym stopniu łagodzi jej objawy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]