Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie otrzewnej
afta
zaburzenie rytmu serca
krwiak opłucnej
choroba piąta
zapalenie opon mózgowych
wrzód miękki
postrzał i rwa kulszowa
choroby laryngologiczne
przyzębica
cukrzyca
opryszczka narządów płciowych
ziołolecznictwo
ropień wątroby
konwulsje

 

cholera

Pojęcie medyczne cholera i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja cholery napisana w sposób zrozumiały.

Cholera jest ostrą i zaraźliwą chorobą zakaźną przewodu pokarmowego, panującą w krajach Azji południowo-wschodniej, jednakże czasowo przenoszącą się także na inne kontynenty. Wywoływana jest ona przez bakterie przecinkowca, który nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi. Zwykle występuje w formie epidemii, głównie w krajach o ubogim standardzie sanitarnym, będących w trakcie wyniszczającej wojny lub nękanych klęskami żywiołowymi, itp. Pałeczki bakterii przecinkowca wydzielają enterotoksynę, która uszkadza gospodarkę wodną i elektrolitową jelita cienkiego. Istotny jest fakt, że nie jest ona przenoszona tylko przez jej nosicieli, ale może występować na powierzchni rozmaitych skorupiaków morskich. Zakażenia cholerą można również doznać przebywając w brudnym otoczeniu, głównie spożywając skażoną wodę powierzchniową i produkty spożywcze, które miały z nią kontakt.

Najpóźniej w piątym dniu od zakażenia chory zaczyna u siebie zauważać objawy, takie jak: ból brzucha, biegunka, zmiana tonu głosu, wymioty, a w dalszych stadiach zapadnięte oczy i marszczenie się skóry. Cholerę można odróżnić od innych zatruć przebiegiem bez gorączki. W przypadku braku leczenia następuje gwałtowne odwodnienie organizmu chorej osoby, nawet do 20 litrów na dobę, a w konsekwencji doprowadza to do śmierci u 30 % pacjentów. Rozpoznanie cholery odbywa się na drodze badań klinicznych oraz wyizolowaniu pałeczki z kału chorego.

Pierwszą i główną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku podejrzenia cholery jest zapewnienie chorej osobie stałego dostępu do płynów, aby zapobiec całkowitemu odwodnieniu. Można tego dokonywać zarówno doustnie, jak i przy pomocy ciągłego podłączenia do kroplówki. Do metod leczenia należy też zaliczyć zaopatrywanie chorego w sole mineralne po rozpoznaniu cholery, a także wodnych roztworów potasu, cukru oraz sodu doustnie albo pozajelitowo. W razie konieczności stosuje się również terapię antybiotykową. Leczenie w takiej formie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Jednak oprócz pamiętaniu o zasadach higieny, wybierając się do kraju, gdzie występowały epidemie cholery, możemy się zabezpieczyć jeszcze w inny sposób. Przed podróżą mianowicie można zaszczepić się przeciwko tej chorobie zakaźnej. Szczepionka ta nie zapobiega zachorowaniu na cholerę, ale w znacznym stopniu łagodzi jej objawy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]