Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
endometrioza
powiększenie węzłów chłonnych
wady serca
przewlekły nieżyt nosa
objawy ciąży
przewlekłe zapalenie zatok
kłykciny kończyste
influenza
wrzód weneryczny
układ pokarmowy
niedomoga mięśniowa
zapalenie pochwy
uzależnienia
siniec
grypa

 

chłoniak

Pojęcie medyczne chłoniak i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja chłoniaka napisana w sposób zrozumiały.

Chłoniak to pojęcie określające grupę nowotworową, która charakterystyczna jest dla układu limfatycznego (chłonnego)- stąd też nazwa tego schorzenia. Bardzo często dotyka ono narządu, jakim jest śledziona. Poza tym równie często dotyka tkankę limfatyczną błony nosowej a także cały przewód pokarmowy. Zasadniczo najczęściej jednak chłoniak umiejscawia się w węzłach chłonnych chorego.

Jeśli chodzi o objawy, to nie są one jakoś szczególnie charakterystyczne. Są bardzo podobne do symptomów wielu innych schorzeń, tak więc często nie można od razu zdefiniować tej choroby, co niestety nie sprzyja sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent. Chorobie przeważnie towarzyszy brak energii, powiększające się węzły chłonne, po wysiłku pojawiają się duszności. Poza tym u chorego można zaobserwować znaczny spadek wagi przy ogólnie podniesionej temperaturze ciała. Takie objawy nie zawsze wzbudzają nasze zainteresowanie. Często możemy mylić je ze zwykłym przeziębieniem.

Jeżeli chłoniak zostanie szybko zdiagnozowany, to możliwe staje się jego leczenie. Najczęstszą formą leczenia jest chemioterapia (czasem wymagająca przeszczepu szpiku kostnego) oraz radioterapia. Nie wszystkie jego rodzaje są aż tak groźne. Zasadniczo z łagodnymi formami chłoniaka można żyć i normalnie funkcjonować. Owszem, co pewien czas trzeba powtarzać leczenie- łagodny chłoniak bowiem uaktywnia się co jakiś czas.

Chłoniak złośliwy jest z kolei bardzo groźny i zaledwie połowa chorych ma realne szanse na przeżycie. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie choroby. Jeśli nie zbagatelizuje się jej objawów i podejmie leczenie, to chłoniak wcale nie musi dla chorego oznaczać końca jego dni. Jednak zbagatelizowanie tego problemu może stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]